Fotomontáž je pro Jana Šplíchala výtvarným vyjadřovacím prostředkem. Své snímky vystavuje v Galerii Sušice

V objektu sušického kina vznikl po kompletní rekonstrukci budovy nový galerijní prostor určený k prezentaci výtvarného umění. Galerie nabízí transdisciplinární výběr napříč současným výtvarným uměním (malba, grafiky, kresby, konceptuální umění, grafický design, ilustrace, videoart, instalace a objekty, …). Koncept a dramaturgie galerijního prostoru se zaměřuje zejména na současnou výtvarnou scénu a významné regionální umělce, či umělecké aktivity spojené s pošumavským regionem.

Momentálně v  této galerii probíhá od 12. října do 25. listopadu výstava Jan Šplíchal – fotografie. Název je ovšem trošku zavádějící, protože se nejedná o pouhé zachycení skutečnosti v čase, nýbrž o úžasné fotomontáže, jichž je Šplíchal nejen velkým příznivcem, ale především skvělým autorem.

Sám o svém díle říká: „Fotomontáž je pro mne výtvarným vyjadřovacím prostředkem, s  jejíž pomocí objevuji svět kolem sebe. Nechávám se vtáhnout do hlubin imaginárního světa, abych z  něho vynesl na povrch zaniklé obrazy, pro které se v  ubíjejícím hluku dnešních dnů a klipových projektů nedostává místa. Domnívám se, že metoda fotomontáže umožňuje nadreálný podnět nevšední intenzity, že imaginace probouzí v  člověku skryté možnosti objevovat v  neskutečnu primární, latentní praobrazy a že je pomáhá proměňovat v  nové významové skutečnosti. Využívám fotografickou techniku, která mi dovoluje dál vytvářet obrazy s  posunutou realitou bez prvoplánové výpovědi.“

Příznivcům krásných a neobvyklých fotografií můžeme zhlédnutí této výstavy vřele doporučit. Ale pospěšte si! Výstava končí již 25. listopadu. (lš)

Repro Galerie Sušice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *