Festival Animánie rozdal Animáničky. Online pokračuje až do neděle

Patnáctý ročník Animánie se ve čtvrtek 19. 11. rozběhl online a v duchu letošního tématu „Pozpátku“ vyhlásil hned první den festivalové ceny Animáničky. V mezinárodní přehlídce audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let se letos utkalo 150 filmů v šesti kategoriích. Odborná porota ve složení Jaroslav Vančát, Lou Sanitráková a Miki Kirschner udělila celkem 20 čestných uznání a 11 festivalových cen Animániček. Všechny soutěžní snímky budou do neděle odvysílány online, program na www.festival-animanie.cz nabídne také workshopy animace nebo hraní počítačových her. V neděli 22. 11. Animánii ukončí „slavnostní zahájení“.

„Letošní úroda cen i čestných uznání svědčí o tom, že porota neměla lehkou práci. Dlouho mě porotci přesvědčovali, až jsme nakonec svolili k tomu, že cen udělíme víc než obvykle. Nešlo to jinak, kvalita byla opravdu vysoká,“ vysvětlil ředitel festivalu Animánie Jan Příhoda. Festivalové Animáničky poputují k tvůrcům v kategoriích MINI, MIDI a MAXI, rozdělených ještě na zahraniční a českou a slovenskou část. Své ceny udělily i poroty dětská a studentská. Vítězné filmy budou ke zhlédnutí na festivalovém YouTube kanále ATV 1 jako tečka za letošní Animánií v neděli 22. 11.

Animáničky v kategoriích zahraničních tvůrců poputují z Plzně mimo jiné do Brazílie, Francie, Chorvatska nebo Polska. Mezi československými oceněnými jsou animátorské naděje z Prahy, Brna, Bratislavy, Bruntálu a dalších měst. Dvě z Animániček zůstávají v Plzni: v nejmladší kategorii MINI za pohádku „O Snožroutkovi“, kterou vytvořil kolektiv dětí ze soukromé ZUŠ Trnka, a v kategorii MAXI za klip „ZOO“ Marie Nováčkové, studentky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU.

Festival Animánie není jen setkáním dětských a studentských tvůrců, ale i platformou pro jejich pedagogy. Nepříznivá situace, způsobená pandemií, urychlila

vznik online metodiky Animetod, která vychází ze zkušeností plzeňského celoročního projektu Animánie. Festival představí v rámci programu jednu z lekcí sekce Filmová praxe.

Všechny soutěžní bloky, workshopy, hraní her i další akce letošního programu festivalu Animánie jsou přístupné zdarma na YouTube kanále, stačí se jen v danou dobu připojit, je také možné se zaregistrovat a získat rovněž zdarma přístup do festivalové videotéky.

Zdroj: Animánie Plzeň

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *