Expozice Akva Tera v Plzni slaví šedesátiny. Otevřeno má denně

Expozice Akva Tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady v rámci Parku kultury a oddechu (PKO) již počátkem 60. let 20. století (22. 7. 1962) a první roky do ní přicházelo i na 45 000 návštěvníků. Nejprve přinášela návštěvníkům v teráriích a akváriích například i jedovaté hady, kobry, mamby, chřestýše, krokodýly, velké druhy žab a malé savce; později se změnila spíše na akvarijní expozici. V prvních letech provozu tam pan Zdeněk Veselý, pozdější vedoucí celé zoo, pořídil mnoho snímků a publikoval řadu článků do zahraničního tisku, pečlivě zdokumentoval různé plazy, žáby a dokonce i sklípkany a štíry.

V srpnu 1962 má Akva Tera otevřeno každý den v čase 10.00 – 18.00 hod, vstupné činí pro dospělé jednu korunu, pro děti 50 haléřů. Roku 1963 chová Akva prvního velkého hada – krajtu tygrovitou. Zvířecími ambasadory byli leguání zelení Táta a Mauglí i skvrnití varani, pojmenovaní Salva a Tor. V létě 1977 chová Akva Tera 70 druhů ryb, kajmany a želvy. Plazi byli v 80. letech okrajově zastoupeni už pouze solitéry (krokodýlem novoguinejským, želvou nádhernou a bahenní), převažovaly rybky, v roce 1980 jich bylo 51 druhů. Po dvouleté přestavbě byla roku 1987 otevřena se 47 druhy ryb a čtyřmi druhy plazů.

Hlavní proměnou do současné podoby prochází v letech 1999-2001, kdy vznikly nové expoziční prostory.
• O současný vzhled, kolekci a zaměření se zasloužil tým v čele s MVDr. Vítězslavem Honsou. Logo – pralesničku harlekýn – vytvořil Pavel Žilák.
• Svůj obsah zde čerpal časopis Sklípkan (vycházel do roku 2007).
• Unikátním počinem byla v roce 2005 „Světová výstava sklípkanů“. (na 180 druhů)
• V roce 2017, při 55. narozeninách, vyšla o AT kniha Jana Konáše a Jiřího Doxanského Akva Tera – Teraristická perla uprostřed města.

Expozice umožňuje návštěvníkům pokochat se exotickou přírodou v centru města. Kromě ryb, plazů a obojživelníků jsou zde chováni i bezobratlí živočichové. I zdejší expozice jsou vytvářeny tak, aby modelovaly skutečný biotop. Návštěvník zde najde prales, poušť, obyvatele sladkých vod i korálového moře.

První zastávka evokuje život ve vodách jihoamerického pralesa s matamatou třásnitou, která je v přirozeném prostředí takřka neviditelná. Nejstarší matamata i v zázemí žijící chovná samice krokodýla čelnatého patří mezi živočichy žijící v plzeňské zoo již skoro 40 let.

Druhá expozice je věnována sušším oblastem ostrova Madagaskar, žije zde mimo jiné ohrožená želva paprsčitá. Jedna ze současných největších expozic přiblíží močálové porosty deštného lesa Jižní Ameriky, zde žijí vzácné draceny guyanské. Sladkovodní akvárium evokuje biotop jihoamerického jezera. Další akvarium je věnováno brakickým vodám JV Asie, kde najdeme třeba střikouna, rybu, která proudem vody sestřeluje hmyz z větví nad vodou. Tento způsob lovu je atraktivní pro návštěvníky. Život korálových útesů vám přiblíží tři akvária. Žijí zde například bodloci nebo zobec obecný, zástupce paryb-žralůček okatý, měkké i tvrdé korály. V Akva Tera od otevření v nové podobě nechybějí tzv. „šípové žáby“ – pralesničky z pralesů Jižní a Střední Ameriky. Důvodem, přitahujícím pozornost, je jejich barevnost a zprávy o jejich jedovatosti. Pozorovat můžete například pralesničku harlekýn, která je v logu expozice. V pralesních expozicích JV Asie a Nové Guineje nechybějí zástupci stromových varanů a také atraktivní, obtížně chovatelná krajta zelená.

Odchovy vlajkových druhů AT (zpracoval Jan Konáš)
Varan modrý (Macraeův) Varanus macraei 53 ml. první odchov 15.11.2006
Varan černý (antracitový) Varanus beccarii 32 ml. první odchov 30.12.2005
Krajta zelená Morelia viridis 287 ml. první odchov 20.02.2006
Gekon Philodryas baroni 146 ml. první odchov 30.3.2011
Krokodýl čelnatý Osteolaemus tetraspis 142 ml. první odchov 31.7.2001 (celkově rozmnožení v zoo i v akva)

Akva Tera je otevřena denně. Lze si do ní pořídit permanentku. Oblíbené je tzv. menu – komentované každodenní krmení vybraných zvířat. Má vlastní facebookový profil. Od roku 2001 ji navštívilo na 350 000 návštěvníků, průměrná roční návštěvnost je kolem 16 000 osob.

Martin Vobruba, foto Zoo Plzeň

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *