Expedice OSMNÁCTKA vyrazila z plzeňského náměstí do Michalovců

Před rozdělením Československa na dva samostatné státy, tedy před 1. 1. 1993, byla nejdelší hlavní československou silnicí evidovanou pod jediným číslem silnice č. 18 propojující takřka celou republiku od západu na východ. V roce, kdy je tomu právě 30 let, co Československo jako společný stát existovalo poslední rok, připomene tuto ojedinělou spojnici západ – východ mezinárodní česko-slovenská Expedice osmnáctka. Ta právě dnes dopoledne vyrazila z náměstí Republiky v Plzni do slovenských Michalovců.

Podle starých automap a autoatlasů – např. Autoatlasu ČSSR z roku 1970 silnice pod tímto číslem začínala v Příbrami a končila až téměř na hranicích se Sovětským svazem v okresním městě Michalovce (cca 30 km od hranice).Takto byla vedena až do roku 1993. Na pozdějších mapách je její začátek u kruhového objezdu v Rožmitále pod Třemšínem na silnici č. 19 z Plzně do Milevska a končí ve Voticích na trase Praha – Tábor – České Budějovice. Další její trasa na území ČR je už přeznačena na silnice nižší třídy a tedy své označení 18 ztrácí. Na Slovensku existuje pod číslem 18 doposud, a to ve stejné trase jako vedla v době společného státu.

Těsně po II. světové válce začínala silnice č. 18 přímo v Plzeňském kraji, a to v Rokycanech. Odsud vedla přes Mirošov kolem Padrťských rybníků, Skořice a Věšín do Rožmitálu pod Třemšínem a dále na Příbram. Po rozšíření vojenského výcvikového prostoru Brdy počátkem 50. let se však stalo toto území neprůjezdným a začátek silnice 18 byl posunut do středočeské Příbrami.

Smyslem expedice je připomenout tuto jedinečnou silnici jdoucí pod jedním číselným označením z jednoho konce republiky na druhý, a to v předvečer zásadní polistopadové události – rozdělení Československa na dva samostatné státy.

Expedici bude od startu k cíli absolvovat šest aut, část z nich budou dobové typy Škoda. Na kapotě jsou označena logem expedice, sponzorů a hlavních mediálních partnerů. Posádky jedou v bílých tričkách s logem expedice. První zastávka Expedice byla v Mirošově, místě, kudy silnice č. 18 procházela v prvých poválečných letech. Ostrý start se uskutečnil před radnicí v Rožmitále pod Třemšínem za účasti představitelů města. Dnešním etapovým místem je Nové Město na Moravě. Zítra posádky pokračují do Liptovského Mikuláše a ve středu vpodvečer dorazí do cíle v Michalovcích, kde je čeká oficiální přivítání a pak program na Zemlínské Šíravě. Do Plzně by Expedice měla vrátit v pátek.

Štafetě popřál na plzeňském náměstí před odjezdem hodně zdaru také radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libor Picka, který převzal nad akcí záštitu. Ten se spolu s účastníky OSMNÁCTKY v Michalovcích účastní přijetí na tamní radnici.

Český pohled je mediálním partnerem Expedice OSMNÁCTKA.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *