Dvoutýdenní a delší dovolenou si vybírá téměř 40 procent lidí

Blíží se období dovolených – jak dlouhá by ale měla být ta ideální? Abyste si opravdu odpočinuli, potřebujete volno alespoň 3 týdny v kuse, tvrdí odborníci: teprve po 14 dnech přestanete myslet na pracovní záležitosti, zpomalíte a opravdu vypnete. Jiní psychologové zase preferují „dělenou“ dovolenou – po týdnu si údajně přestanete volno užívat a měli byste si dát pracovní „mezihru“. Další teorie říká, že pokud si balíte kufry na dovolenou 3x ročně, stres z příprav a cestování převáží blahodárné účinky volna.

A teď si vyberte. Ve hře jsou ale i jiné faktory – například jak dlouhou dovolenou vám povolí zaměstnavatel nebo povaha práce. Navíc pokud máte menší děti, dovolená vám nikdy nestačí a určující jsou pro vás prázdniny, a to nejen letní.

„V Česku se v posledních letech prohluboval trend brát si krátké dovolené nebo prodloužené víkendy, navíc většina zaměstnanců si volno na zotavenou nevybírala v plném rozsahu. Lidé to nejčastěji odůvodňovali nedostatkem financí nebo tím, že si z pracovních důvodů nemohou dovolit chybět,“ uvádí Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Výsledky naší aktuální ankety, které se zúčastnilo téměř 800 respondentů, to částečně potvrzují – 29 % lidí uvedlo, že obvykle vybírají méně než 2 týdny dovolené. Odpovědi respondentů ale také naznačují, že s nastartováním ekonomiky si část lidí dopřeje dovolenou delší: téměř 40 % z nich má dovolenou 14 dní v kuse a déle.“

V anketě se návštěvníci stránek Profesia.cz vyjadřovali k otázce, jak dlouhou dovolenou si obvykle vybírají. Méně než 2 týdny si obvykle vybírá 29 % respondentů. Většina lidí si bere dovolené více, dělí ji ale na kratší úseky: 2 týdny rozděleně uvedlo 16 %, 3 a více týdnů rozděleně 18 % respondentů. Delší dovolenou si obvykle vybíráme na delší cesty – ty nejspíš plánuje 37 % respondentů. 2 týdny v kuse si totiž obvykle dopřeje 21 % odpovídajících, 3 a více týdnů najednou 16 %.

„Dovolenou nad rámec zákonem stanovené délky nabízí jako bonus stále více zaměstnavatelů, kteří si uvědomují, že dlouhodobě podává dobré výkony pouze ten, kdo si umí také občas odpočinout. Zajímavé ale je, že v našem nedávném dotazování preferovalo delší dovolenou jako bonusovou složku pouze 11 % respondentů,“ dodává na závěr Zuzana Lincová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *