Drama Soumrak bohů se v Plzni rozehraje v české premiéře. Tentokrát výjimečně v úterý

Vůbec poprvé se plzeňští diváci mohou těšit na divadelní adaptaci slavného italského filmu Soumrak bohů, kterou s činoherním souborem DJKT nastudovala jeho kmenová režisérka Natália Deáková. Česká premiéra dramatu o manipulaci, intrikách a touze po moci je naplánovaná na 25. srpna 2020 ve Velkém divadle, přičemž původně se měla odehrát již v březnu tohoto roku, jen pár dní po vyhlášení mimořádných opatření. V hlavních rolích se představí Zuzana Ščerbová, Matyáš Darnady, Vladimír Pokorný, Martin Stránský, Pavel Pavlovský a řada dalších oblíbených plzeňských herců.

Film Soumrak bohů, jenž byl nominován na Oskara za nejlepší původní scénář, byl natočen v roce 1969 jedním z nejvýznamnějších evropských režisérů 20. století, Luchinem Viscontim. Tento představitel neorealismu, jehož pozdější díla se vyznačují výrazně temnou a ponurou atmosférou, se narodil v roce 1906 v Miláně do slavného šlechtického rodu. A právě jeho rodinné zázemí, jak autor sám přiznal, mu do jisté míry sloužilo jako inspirační zdroj právě pro tento osobitý film, jehož hlavní téma je morální úpadek vyšších společenských vrstev a rozpad rodiny.

Divadelní adaptace Soumrak bohů vypráví o osudu německé rodiny průmyslníků von Essenbeck v době, kdy se k moci definitivně dostává Adolf Hitler. Po smrti bosse Joachima von Essenbecka se členové rodiny postupně zaplétají do nacistické ideologie a propadají touze po moci a majetku. „Diváky čeká příběh, který bravurně rozkrývá mechanismy moci v rámci jedné rodiny a ukazuje, kam až může zrůdná ideologie zajít,“ přibližuje dílo dramaturgyně Marie Špalová. „Naše inscenace sice vychází z filmového scénáře, je ale jeho divadelní úpravou přizpůsobenou podmínkám jeviště Velkého divadla,“ zdůrazňuje Vladimír Čepek, autor divadelní adaptace, a dodává: „Soumrak bohů je silným tragickým příběhem, myslím, že směle můžeme říct až Shakespearovských či antických rozměrů, a po komediích Brouk v hlavě a Každý má svou pravdu a před další komedií Španělská muška byl logickým krokem ve struktuře celé minulé sezóny tak, aby vyvážil žánrovou nabídku plzeňského činoherního souboru.“

„Viscontiho opus Soumrak bohů je fascinující mimo jiné tím, jak nahlíží na fenomén zla – jde o zlo mocné, sebevědomé, chytré a taky velice přitažlivé – zlo, které umí fascinovat, aniž bychom si to byli schopni uvědomit. Visconti zobrazuje nacismus v celé jeho rafinovanosti – na jedné straně jako záležitost navenek extrémně estetizovanou, a tak i velice působivou, na druhé jako perverzně zvrhlou ideologii, jíž můžou podlehnout jen stejně tak zvrhlí jedinci. Tímto přístupem jsme se nechali inspirovat i při vytváření režijně – výtvarné koncepce. Myslím, že se můžeme těšit na několik zajímavých hereckých studií extrémních lidských charakterů a zároveň na výtvarně výraznou inscenaci,“ podotýká režisérka Natália Deáková.

Hlavu rodiny Jaochima von Essenbecka ztvární Pavel Pavlovský, v dalších rolích se představí Martin Stránský, Zuzana Ščerbová, Andrea Mohylová, Vladimír Pokorný, Klára Krejsová, Zdeněk Hruška, Martin Zahálka ml. a další. Hlavní postavu, zdánlivě submisivního Martina, ztvární mladý člen souboru Matyáš Darnady. „Osobně mě zajímala psychologie postavy Martina, respektive explorace této ‚narušené‘ lidské osobnosti, její deviace a následné hledání podobných principů v sobě samém, paralelně s tématy samotné hry,“ komentuje zkoušení nové role Matyáš Darnady.

Jeviště Velkého divadla promění v sídlo rodiny von Essenbeck scénografie Lukáše Kuchinky, jenž se v poslední době v plzeňském divadle podílel na opeře Carmen či činohře R.U.R., herci obléknou kostýmy Jany Smetanové (Brouk v hlavě, Alenka v říši divů), a atmosféru silného příběhu o krutosti lidského jednání podtrhne hudba Jakuba Kudláče.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

 

Luchino Visconti / Nicola Badalucco / Enrico Medioli

Soumrak bohů

Překlad                                                       Irena Novotná

Režie                                                           Natália Deáková

Divadelní adaptace                                 Vladimír Čepek

Dramaturgie                                             Marie Špalová

Scéna                                                          Lukáš Kuchinka

Kostýmy                                                     Jana Smetanová

Hudba                                                         Jakub Kudláč

Obsazení: 

Joachim von Essenbeck                          Pavel Pavlovský

Konstantin von Essenbeck                     Zdeněk Hruška

Friedrich Bruckmann                               Martin Zahálka ml.

Sophie von Essenbeck                             Zuzana Ščerbová

Martin von Essenbeck                            Matyáš Darnady

Günter von Essenbeck                            Karel Vondrášek

Herbert Thallmann                                  Martin Stránský

Elisabeth Thallmann                               Andrea Mohylová

Aschenbach                                               Vladimír Pokorný

Olga                                                             Klára Krejsová

Lisa                                                              Tereza Kasalická

Oficír                                                           Marek Mikulášek

Služebník                                                    Petr Kotora

Helga, 1. housle                                       Veronika Kubáčová

Gerda, 2. housle                                      Veronika Duchaňová / Martina Stachová

Frida, viola                                                 Michaela Vyhnálková

Ilse, violoncello                                         Suzanne Vohnoutová el Roumhainová

 

Premiéra 25. srpna 2020 ve Velkém divadle

Nejbližší reprízy 1., 3. a 5. září 2020

 

Martina Drbušková

Foto Irena Štěrbová

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *