Do konce roku zbývá vyměnit v Plzni přes pět tisíc řidičských průkazů

V průběhu roku 2019 vyprší desetiletá platnost řidičského průkazu téměř 269 tisícům řidičů v celé České republice. V Plzeňském kraji zbývá vyměnit do konce letošního roku přes 16 tisíc řidičských průkazů. V působnosti Magistrátu města Plzně bude končit platnost řidičských průkazů 5083 řidičům. Odbor registru vozidel a řidičů Magistrátu města Plzně proto apeluje na řidiče, jimž bude končit platnost řidičského průkazu, aby nečekali s  výměnou až na samotný závěr roku. Požádat o nový řidičský průkaz je možné tři měsíce před koncem platnosti toho současného.

„Toto číslo je pro nás zvládnutelné, protože do konce roku zbývají ještě čtyři měsíce a Odbor registru vozidel a řidičů Magistrátu města Plzně je schopen odbavit až dva tisíce klientů za měsíc. Nicméně ze zkušeností, které s  obdobnými akcemi máme, si dovolujeme odpovědné řidiče, kterým končí platnost řidičského průkazu, požádat, aby výměnu dokladu nenechávali až na konec kalendářního roku a přišli včas,“ uvedl Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„Výměnu řidičského průkazu je možné provést na jakémkoliv úřadě obce s  rozšířenou působností. Již neplatí, že řidič musí jít na úřad, do jehož obvodu spadá dle místa trvalého bydliště. K  výměně je potřeba donést současný řidičský průkaz a průkaz totožnosti řidiče. Výměna dokladu je zdarma a od loňského července již není nutné předkládat papírovou fotografii. Úředník na přepážce vyhotoví digitální fotografii. O výměnu dokladu je možné požádat tři měsíce před vypršením platnosti současného řidičského průkazu,“ vysvětlil Jiří Marek, vedoucí magistrátního odboru registru vozidel a řidičů.

„V případě, že občanovi již platnost řidičského průkazu propadla, lze o výměnu požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. Pokud řidič využije vydání nového řidičského průkazu v expresním termínu do pěti dnů, přijde ho výměna na 700 korun,“ doplnil Jiří Marek.

Poplatek za vydání úplně prvního řidičského průkazu je 200 korun, tento poplatek je třeba uhradit například i z důvodu ztráty, odcizení, rozšíření řidičského oprávnění či změny údajů,“ doplnil Jiří Marek.

Pokud řidič bude řídit s  propadlým řidičským průkazem, vystavuje se riziku pokuty. Za tento přestupek hrozí pokuta na místě do 2000 korun, v případě správního řízení až 2500  korun.

„Klienti mají možnost se dopředu objednat na magistrátní odbor registru vozidel a řidičů na konkrétní den a čas přes aplikaci https://www.uradbezcekani.cz/, a tím se vyhnout čekání ve frontě u přepážek,“ doporučuje vedoucí Jiří Marek. (tz)

Ilustrační foto

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *