Do Budějovic, Plzně a Ostravy pojede víc vlaků. Expres do Mnichova se vrátí na původní trasu

Roste poptávka po cestování a České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR a zahraničními partnerskými dopravci postupně obnovují jednotlivé linky dálkové dopravy. Část z nich se vrátila k obvyklému provozu již v průběhu dubna a května, další posilování dopravy bude pokračovat i během června. ČD v několika etapách během tohoto měsíce obnoví plnou nabídku denních dálkových spojů zajišťovaných v rámci objednávky Ministerstva dopravy ČR. Postupně se rozjedou i noční spoje, nicméně u části z nich budou zpočátku zajištěné jen některé typy ubytovacích služeb. Aktuální vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači na stránkách www.cd.cz a v aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Aktuální změny v dubnu a květnu
Po obnovení plného či téměř plného provozu na linkách Ex2 Praha – Olomouc – Vsetín – Púchov, Ex6 Praha – Plzeň – Cheb, R17 Praha – České Budějovice / České Velenice a R20 Praha – Děčín, ke kterému došlo v průběhu dubna, se k běžnému jízdnímu řádu vrátí od 20. května 2021 také linky Ex3 (railjety Praha – Brno – Vídeň), R10 Praha – Hradec Králové a R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb. Postupně se také zvyšuje počet komerčních spojů na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravskem.

Změny od začátku června
Další fáze obnovování dálkové dopravy je plánovaná na přelom května a června, změny budou platit zpravidla od 1. června 2021. V době přepravní špičky posílí dopravu mezi Prahou a Ostravskem další vlak IC a jeden pár spojů zajistí místo klasické soupravy znovu jednotka Pendolino. Celkově tak pojede v tomto úseku už 12 párů přímých vlaků Českých drah, z toho 4 páry spojů SC Pendolino. Do normálu se vrátí část mezistátní dopravy. Dva páry vlaků EC Metropolitan, které dosud jezdí ve zkrácené trase Praha – Štúrovo, znovu pojedou až do Budapešti. Zároveň bude posílena doprava mezi Prahou a Varšavou. Na této trase pojede znovu každý den jeden pár expresů Silesia, které dosud kromě jednoho dne v týdnu jezdily jen mezi Bohumínem a Varšavou. Od začátku června bude také obnoven provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Curychem.

Změny od poloviny června a později
Velký počet dosud omezených vlaků znovu vyjede na své pravidelné trasy od poloviny června, zpravidla od 13. června 2021. Ve vnitrostátní dopravě bude zajištěn plný provoz Jižních expresů na lince Ex7 Praha – České Budějovice / Český Krumlov a skončí také omezení u linek R23 Kolín – Ústí nad Labem a R12 Brno – Šumperk. Významnější však budou změny v mezistátní dopravě. Plný počet spojů bude znovu zajištěn na linkách Ex5 Praha – Děčín – Drážďany – Berlín a Ex1 Praha / Ostrava – Žilina / Banská Bystrica (mezistátní spoje na Slovensko), u mnichovské větve linky Ex6 (expresy Praha – Plzeň – Mnichov) budou znovu všechny vlaky jezdit i v úseku Praha – Plzeň. Směrem na Slovensko bude znovu možné cestovat nočními spoji EN 443 / 442 Slovakia Praha – Ostrava – Poprad-Tatry – Košice – Humenné, ve kterých bude řazen i přímý lůžkový vůz Praha – Varšava.
Od začátku července pak ČD zruší omezení u některých zbývajících vnitrostátních linek a ve spolupráci se ZSSK a MÁV obnoví provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Budapeští.

Zdroj: ČD, a. s., ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *