Dixielandový festival roztančí plzeňské ulice i zahradu Měšťanské besedy

Velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu je Mezinárodní dixielandový festival Plzeň v polovině léta, jedna z největších akcí svého druhu v republice. Letošní 6. ročník se koná 31. července a 1. srpna.

Sobotní program zve do zahrady společenského domu Měšťanská beseda. V dřevěném secesním altánu se vystřídá šest dixielandový kapel z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky. Oba festivalové dny zahájí “New Orleans Parade”, průvod všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu projdou centrem města. Začíná ve 14 hodin u katedrály sv. Bartoloměje na náměstí a zamíří Riegrovou ulicí k Měšťanské besedě, druhý den půjdou muzikanti také z náměstí ulicí Bedřicha Smetany a kolem divadla opět do Riegrovy.

Letošní ročník se může pochlubit zahraniční účastí, jak prozrazuje promotér festivalu Jindřich Jindřich: “Pozvali jsme zahraniční kapely, které loni kvůli pandemii nemohly vycestovat ze svých zemí: nizozemské Charlestown Jazzband a lotyšské Sunny Groove Dixie Riga. Obě kapely se našeho festivalu zúčastnily již v minulosti a měly u obecenstva obrovský úspěch. Dále vystoupí náš Pilsner Jazz Band a též plzeňští The Dixie Hot Licks, skvělá kapela Brass Band Rakovník, Letenský dixieland, J. J. Brassband a několik dalších souborů.”

Tradiční jazz, tedy především dixieland a swing, se v Plzni díky spolku a orchestru Pilsner Jazz Band stal v posledních letech vyhledávaným hudebním žánrem. Z iniciativy kapelníka bandu Jindřicha Jindřicha se v průběhu roku koná mnoho akcí zaměřených na tento hudební i taneční žánr. Téměř každou první středu v měsíci (kdy se vždy v poledne zkušebně rozeznívají výstražné sirény) se večer koná swingová tančírna “Po siréně swing!” s Pilsner Jazz Bandem a další přizvanou kapelou v jednom z plzeňských sálů, za času omezení kulturních akcí pak on-line na www.youtube.com/PilsnerJazzBand. Od založení této tradice v roce 2013 se uskutečnilo již přes 60 těchto swingových večerů.

Red

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *