Divadlo J. K. Tyla otevře sezónu 2020/2021 Prodanou nevěstou v tradičních plzeňských krojích

Portrétní fotografie

Opera Korunovace Poppey DJKT Plzeň

Po nestandardní divadelní sezóně, během níž bylo po řadu dlouhých týdnů znemožněno divadlům i jiným kulturním scénám pravidelně vítat diváky ve svých hledištích, plánuje plzeňské Divadlo J. K. Tyla zahájit nadcházející sezónu 9. srpna 2020. V repertoáru divadla se objeví 24 nových inscenací a 2 obnovené premiéry úspěšných pohádek, přičemž 7 z těchto titulů mělo být uvedeno na jaře roku 2020.

Mimořádná situace zamíchala zamýšlenou dramaturgií, a přestože všechny umělecké soubory musely minimálně jednu premiéru zrušit nebo přeložit na další období, o nové inscenace nebude nouze. „Hned v srpnu nás čekají čtyři premiéry děl, které jsme již nazkoušeli, ale nemohli jsme je odehrát. Činohra Dortel se dočká své světové premiéry v září, ostatní inscenace ze sezóny 2019/2020, Španělská muška a My Fair Lady, byly přesunuty na původně plánované termíny premiér jiných inscenací, které jsou tím pádem oddáleny, nebo zrušeny. Diváci se tak bohužel vůbec nedočkají činohry Kupec benátský a baletu Nonverbální dialog a na inscenace Čajkovskij a Lohengrin si budou muset počkat do dalších sezón,“ přibližuje změny ředitel divadla Martin Otava. „V předplatném bude Lohengrin nahrazen novým nastudováním Prodané nevěsty, jež bude také prvním představením, kterým divadlo zahájí svůj provoz po koronavizoré krizi a bude také poděkováním našim divákům, kteří byli s námi i v tomto těžkém období,“ zdůrazňuje Martin Otava. Předprodej vstupenek na nové nastudování operní klasiky i na všechna srpnová a zářijová představení bude spuštěn 15. června.

Divadlo J. K. Tyla nabídne během srpna až prosince náhradní termíny pro většinu neuskutečněných abonentních představení. „Abychom poskytli našim abonentům náhradní termíny pro téměř 120 neodehraných představení, museli jsme přistoupit u některých skupin k ústupkům, například vyměnit den v týdnu, nebo nabídnout jiný titul. Ve snaze neochudit naše abonenty o zážitek, na který se těšili, jsme přistoupili v několika málo případech i ke sloučení dvou skupin do jedné,“ vysvětluje Martin Otava.

Od ledna 2021 vstoupí v platnost nové řady předplatného, které budou v prodeji od 12. října 2020 a ve kterých se objeví i několik změn. Skupiny KMD již nebudou platné pro sezónu, ale pro kalendářní rok stejně jako je to u ostatních abonentních skupin. Vznikne také zcela nová skupina, která zahrne vybrané tituly týden po jejich premiéře a bude obohacena o doprovodný program.  „Tato skupina je z našeho pohledu velmi zajímavá, nabídneme ji přednostně abonentům ze skupiny V9, kterou jsme nuceni pro její nedostatečně naplněnou kapacitu zrušit,“ uvádí Martin Otava. Abonmá bude v prodeji v místě předprodeje Smetanovy sady 16 nebo on-line na webových stránkách divadla. Stávající abonenti si mohou prodloužit svá předplatné na www.abonentka.eu.

V Divadle J. K. Tyla trvala vynucená pauza přes tři měsíce a přinesla citelný ekonomický propad. Divadlo odhaduje ztráty výnosů na 27,5 milionu korun. „Omezený provoz přinesl snížení nákladů, například za nevyplacené honoráře, licenční poplatky, nerealizované marketingové aktivity, ušetřené výrobní náklady za zrušené premiéry, které odhadujeme ve výši 16,5 milionů korun. V rozpočtu DJKT tak bude chybět 11 milionů,“ zdůrazňuje náměstkyně ředitele DJKT Kateřina Königová.

Přestože divadlo čeká náročná sezóna, opět bude spolupořadatelem Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň a součástí celoevropských akcí Noc divadel a Noc literatury, která byla z května přesunuta na říjen, a bude pokračovat v projektech Literární kavárna a Kouzelná flétnička. V červnu 2021 uspořádá čtvrtý ročník muzikálového festivalu Na scénu!, který opět, po letošní velmi omezené formě, nabídne pestrý program a širokou škálu doprovodných workshopů vhodných pro profesionály i veřejnost. Závěr sezóny by měl znovu patřit projektu Noc s operou, který 25. června 2021 představí Verdiho významnou operu Macbeth.

Martina Drbušková, foto Martina Root a Irena Štěrbová

 

Opera

Soubor opery vstoupí do sezóny 2020/2021 s novým šéfem, dirigentem Jiřím Petrdlíkem, který byl pověřen vedením souboru na jeden rok. Celkově soubor uvede šest nových titulů. Vedle již zmíněné Prodané nevěsty a očekávané Monteverdiho Korunovace Poppey, v níž vynikne stejně jako v Orfeovi orchestr složený z dobových nástrojů, se mohou diváci těšit na Janáčkovo vrcholné dílo v režii Martina Otavy Věc Makropulos přinášející nadčasové drama podle románu Karla Čapka podpořené nesmírně silnou a originální hudbou. Jedna z nejoblíbenějších operet – Netopýr Johanna Strausse mladšího rozzáří jeviště v lednu 2021 a jako v případě tolik populární Veselé vdovy bude i tato inscenace využívat všech technologických možností Nové scény. „Jedním z atributů dobré dramaturgie je i její kontrast. Proto po roztančené operetě bude následovat dílo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů, ba přímo reformátorů opery – dramatický titul Alceste Christopha Willibalda Glucka. Význam tohoto skladatele a jeho díla je skloňován v každé učebnici hudebních dějin, avšak na jevištích se s jeho tvorbou setkáte méně často, než by si zasloužila. Proto jsem rád, že tuto mezeru můžeme zaplnit právě na jevišti Velkého divadla v dubnu 2021, a že se hudebního nastudování ujme proslulý německý dirigent Michael Hofstetter,“ rozvedl nastupující šéf opery Jiří Petrdlík. Šestým titulem sezóny bude komická opera mistra tohoto žánru Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru, která se dle slov Jiřího Petrdlíka „hodí k letní atmosféře tak výborně, jako sklenička dobrého italského vína“.

„Pro příznivce komorní hudby opět nabídneme oblíbený cyklus nedělních Matiné ve Foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle a v prosinci 2020 jevištní ztvárnění Rybovy České mše vánoční,“ přislíbil Jiří Petrdlík. Pomyslnou tečkou za sezónou 2020/2021 bude velkolepá Noc s operou, při níž se lochotínský amfiteátr rozezní slavnou Verdiho operou Macbeth.

Premiéry souboru opery v sezóně 2020/2021

Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta

Hudební nastudování: Jiří Štrunc

Režie: Tomáš Ondřej Pilař

Premiéra 9. srpna 2020 ve Velkém divadle (náhradní titul pro předplatné za Lohengrina)

 

Claudio Monteverdi

Korunovace Poppey

Hudební nastudování: Vojtěch Spurný

Režie: Tomáš Ondřej Pilař

Premiéra 15. srpna 2020 ve Velkém divadle (původní termín 18. dubna 2020)

 

Leoš Janáček

Věc Makropulos

Hudební nastudování: Norbert Baxa

Režie: Martin Otava

Premiéra 17. října 2020 ve Velkém divadle

 

Johann Strauss mladší

Netopýr

Hudební nastudování: Jiří Petrdlík

Režie: Martin Otava

Premiéra 23. ledna 2021 na Nové scéně

 

Christoph Willibald Gluck

Alceste

Hudební nastudování: Michael Hofstetter

Premiéra 24. dubna 2021 ve Velkém divadle

 

Gioacchino Rossini

Italka v Alžíru

Režie: Jakub Hliněnský

Premiéra 5. června 2021 ve Velkém divadle

 

Giuseppe Verdi

Noc s operou – Macbeth

Hudební nastudování: Jiří Štrunc

Režie: Tomáš Ondřej Pilař

Premiéra 25. června 2021 v lochotínském amfiteátru

 

Činohra

Činoherní soubor představí v sezóně 2020/2021 celkem 10 nových inscenací – prvními premiérami budou z dramaturgie předešlé sezóny drama podle známého italského filmu Soumrak bohů, Dortel, jenž bude hledat na půdorysu dnes mimořádně populárních kuchařských soutěží pravý recept na vlastenectví, a bezstarostná komedie Španělská muška. Následovat bude česká premiéra silného emočního rodinného dramatu Králičí nora, za které získal jeho autor David Lindsay-Abaire prestižní Pulitzerovu cenu a které bylo v roce 2010 zfilmováno. „Hra vypravuje o manželích, které postihne jedna z nejhorších rodinných tragédií. Sám autor ale o své hře tvrdí, že je ‚až překvapivě zábavná, ovšem také trochu smutná a vážná, ale nakonec i nadějeplná.‘“ přibližuje hru dramaturg Zdeněk Janál. Činoherní soubor neopomene ani svoje nejmladší příznivce a předvánoční čas roku 2020 věnuje pohádce Křemílek a Vochomůrka.  Poslední činoherní premiérou roku 2020 bude moderní satirická komedie Herkules a Augiášův chlív z pera švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta, jednoho z nejznepokojivějších autorů 20. století. Únor přinese do Velkého divadla vůni zabijačky, piva, Maryščiných vlasů a nezaměnitelného humoru svérázných postav v jedinečných Hrabalových Postřižinách, které, jak uvádí šéfka souboru Apolena Veldová, „jistě potěší, pobaví a vnesou do duší diváků i trochu nostalgie“. „V březnu uvedeme bolestnou i nesmírně vtipnou tragigrotesku Karla Steigerwalda Neapolská choroba, vyprávějící o nemocech mocných i bezmocných. Hra byla napsána již v roce 1984, kdy o nemoci dnešních poměrů nebylo nic známo,“ odkrývá další premiéru Zdeněk Janál. Poslední dvě hry sezóny 2020/2021 budou napsány přímo pro plzeňské divadlo. První z nich bude československé dokumentární drama na Malé scéně v režii Jána Šimka, jenž je také autorem a režisérem úspěšných inscenací Plzeň 1953 a 50 odstínů (České porno). Název hry, která se bude zajímat o ženy v politice, bude upřesněn. Tvůrci poslední premiéry příští sezóny jsou Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha. „Autoři se pracovně nesetkávají poprvé, za své literární počiny získali doma i ve světě řadu ocenění,“ upozorňuje Apolena Veldová. „Hra zatím s pracovním názvem Tataturk bude s humorem vyprávět příběh dvou kamarádů z české rockové skupiny,“ doplňuje.

V další sezóně diváci budou mít opět možnost navštěvovat Setkání s činohrou před každou premiérou, obvykle ve čtvrtek v 18.00, kde si mohou popovídat s inscenátory, protagonisty a zajímavými hosty na téma připravované hry, nebo scénická čtení s názvem Nová dramatika, při nichž budou mít možnost objevovat aktuální divadelní texty. První cykly Nové dramatiky byly původně naplánovány na březen a květen 2020. V listopadu také proběhne scénické čtení vybraných textů Miroslava Horníčka v podání Moniky Švábové a Pavla Pavlovského ve Foyer Miroslava Horníčka v Novém divadle.

Premiéry souboru činohry v sezóně 2020/2021

Luchino Visconti / Nicola Badalucco / Enrico Medioli

Soumrak bohů

Překlad: Irena Novotná

Režie: Natália Deáková

Premiéra 25. srpna 2020 ve Velkém divadle (původní termín 18. března 2020)

 

Kryštof Pavelka

Dortel

Režie: Adam Skala

Světová premiéra 26. září 2020 na Malé scéně (původní termín 30. května 2020)

 

Franz Arnold /Ernst Bach

Španělská muška

Překlad: Jitka Jílková

Režie: Natália Deáková

Premiéra 24. října 2020 na Nové scéně (původní termín 20. června 2020)

 

David Lindsay-Abaire

Králičí nora

Překlad: Markéta Machačíková

Režie: Adam Doležal

Česká premiéra 7. listopadu 2020 na Malé scéně

 

Václav Čtvrtek

Křemílek a Vochomůrka

Režie: Vladimír Čepek

Premiéra 5. prosince 2020 na Malé scéně

 

Friedrich Dürrenmatt

Herkules a Augiášův chlív

Překlad: Jiří Stach

Režie: Natália Deáková

Premiéra 12. prosince 2020 ve Velkém divadle

 

Bohumil Hrabal

Postřižiny

Režie: Šimon Dominik

Premiéra 6. února 2021 ve Velkém divadle

 

Karel Steigerwald

Neapolská choroba

Režie: Břetislav Rychlík

Premiéra 20. března 2021 ve Velkém divadle

 

„Československé dokumentární drama“

Režie: Ján Šimko

Světová premiéra 17. dubna 2021 na Malé scéně

 

Jaroslav Rudiš / Petr Pýcha

„Tataturk“ (pracovní název)

Režie: Natália Deáková

Světová premiéra 19. června 2021 na Nové scéně

 

Muzikál

Nabitá sezóna čeká i muzikálový soubor, který obohatí svůj stávající repertoár o čtyři nové tituly, dvě obnovené premiéry úspěšných pohádek a odehraje i všechny tři plánované galakoncerty Jsme muzikál! 70, které vznikly k výročí 70 let od uvedení prvního muzikálu v Plzni. Součástí oslav bude také výstava ve foyer Nové scény, která návštěvníkům přiblíží uplynulých sedmdesát let plzeňského muzikálu. První premiérou muzikálového souboru bude koncert „splněných přání“ Každý má svůj sen, při kterém výběr písní budou moci zčásti ovlivnit i samotní diváci a který v prodaném předplatném nahradí titul My Fair Lady. Diváci však o populární klasický muzikál o prostořeké květinářce Líze v podání Charlotty Režné a morousovitém profesorovi lingvistiky Higginsovi, kterého ztvární Lumír Olšovský, nepřijdou. Jeho premiéra se uskuteční na podzim tohoto roku a do předplatného bude zařazen hned v roce 2021. Po známé klasice soubor přinese komorní muzikál z roku 2013 Fun Home. Česká premiéra tohoto silného a emotivního příběhu vzbuzující slzy i smích se odehraje v únoru na Malé scéně v režii Lumíra Olšovského. „Muzikál vznikl podle autobiografického komiksového bestselleru a zavede nás do Ameriky 70. let, kde hlavní hrdinka Alison vzpomíná na své dětství a pubertu, aby nám zcela upřímně odhalila zákulisí fungování navenek dokonalé rodiny,“ přibližuje oceňované dílo Lumír Olšovský. Následovat bude česká premiéra energií nabitého broadwayského muzikálu v bláznivém stylu oblíbeného Spamalotu – Something Rotten! Diváci se v něm dozvědí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Kromě zmíněných titulů soubor navrátí do svého repertoáru i dvě oblíbené pohádky – Muzikantskou pohádku, jejíž obnovená premiéra se měla odehrát v červnu 2020, a O Jeníčkovi a Mařence, které bude patřit závěr sezóny.

I nadále bude soubor pokračovat v uvádění oblíbených nedělních Muzikálových matiné, ve kterých se postupně představí se svými hosty Pavel Klimenda, Hana Spinethová, Radek Antonín Shejbal a Lucie Zvoníková, dále v pravidelných hojně navštěvovaných Setkáních před premiérou, kde si fanoušci muzikálu mohou popovídat s inscenátory a protagonisty chystaných premiér, a připraví také čtvrtý ročník již zmíněného festivalu muzikálových nadějí Na scénu!

Premiéry souboru muzikálu v sezóně 2020/2021

Koncert splněných přání

Každý má svůj sen

Premiéra 28. srpna 2020 na Nové scéně (náhradní titul pro předplatné za My Fair Lady)

 

Dalibor Bárta / Václav Bárta st.

Muzikantská pohádka

Režie: Dalibor Bárta

Obnovená premiéra 8. října 2020 na Malé scéně (původní termín 6. června 2020)

 

Alan Jay Lerner / Frederick Loewe

My Fair Lady

Režie: Marek Němec

Premiéra 21. listopadu 2020 na Nové scéně (původní termín 23. května 2020)

 

Jeanine Tesori / Lisa Kron

Fun Home

Režie: Lumír Olšovský

Česká premiéra 20. února 2021 na Malé scéně

 

Karey Kirkpatrick / John O´Farrell / Wayne Kirkpatrick

Something Rotten!

Režie: Lumír Olšovský

Česká premiéra 15. května 2021 na Nové scéně

 

Jana Havlatová

O Jeníčkovi a Mařence

Režie: Lilka Ročáková Rybářová

Obnovená premiéra 12. června 2021 na Malé scéně

 

Výjimečný koncert k výjimečnému výročí

Jsme muzikál! 70

Režie: Lumír Olšovský

Premiéra 2. září 2020 na Nové scéně, reprízy 15. října a 1. listopadu 2020

 

Balet

Balet má před sebou v nadcházející sezóně 4 premiéry. Zkoušky baletu na hudbu Petra Iljiče Čajkovského Anastázie – poslední dcera cara byly přerušeny krátce před jeho premiérou, která byla přeložena na 16. srpna. Následující titul Princezna se zlatou hvězdou roztančí Malou scénu díky choreografickému uskupení DEKKADANCERS a bude určen pro nejmenší diváky. „Choreografem březnové premiéry bude Libor Vaculík, jehož díla mají četná zastoupení v našem repertoáru. Plzeňský divák může znát jeho práci mimo jiné z baletu Anna Karenina, Zvoník od Matky boží, Freddie – The King of Queen či Edith – vrabčák z předměstí. Tentokrát tanečně přetlumočí podle novely Nikolaje Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu na výběr ze skladeb Dmitrije Šostakoviče. Taneční drama přinese další velkou nejen taneční, ale především hereckou příležitost pro dlouholetou sólistku našeho souboru Jarmilu Hruškociovou,“ uvádí šéf baletu Jiří Pokorný a přibližuje i další inscenaci: „Inspirací pro poslední baletní premiéru je román Vyhoďme ho z kola ven, podle něhož byl natočen slavný Formanův film Přelet nad kukaččím hnízdem. Náročné téma zpracuje německý choreograf Dustin Klein v intimním prostředí Malé scény, které umožní prohloubit psychologický obraz jednotlivých postav.“ Konkrétní název taneční adaptace je v jednání.

I nadále bude soubor baletu pokračovat v divácky oblíbených Baletních ateliérech, během nichž zasvěcení profesionálové poodhalují zájemcům nejrůznější zákoutí tanečního světa. Novinkou sezóny bude prezentace členů baletního souboru v rolích choreografů a režisérů v samostatném večeru na Malé scéně, kde bychom rádi podpořili jejich tvůrčí talent a růst nové choreografické generace,“ dodává závěrem Jiří Pokorný.

Premiéry souboru baletu v sezóně 2020/2021

Petr Iljič Čajkovskij

Anastázie

Choreografie a režie: Youri Vámos

Premiéra 16. srpna 2020 na Nové scéně (původní termín 28. března 2020)

 

Princezna se zlatou hvězdou

Choreografie a režie: DEKKADANCERS

Premiéra 16. ledna 2021 na Malé scéně

 

Dmitrij Šostakovič

Lady Macbeth

Choreografie a režie: Libor Vaculík

Premiéra 27. března 2021 na Nové scéně

 

„Balet na motivy románu Vyhoďme ho z kola ven a filmu Přelet nad kukaččím hnízdem“

Choreografie a režie: Dustin Klein

Premiéra 29. května 2021 na Malé scéně

 

 

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *