Divadelní léto bude letos U Ježíška. Plzeňského Švandu ztvární Ondřej Rychlý, který už se učí hrát na dudy

Vlastní adaptaci hry J. K. Tyla Strakonický dudák chystá pro letošní rok Divadelní léto pod plzeňským nebem. Pod názvem Švanda dudák ji bude režírovat Marek Němec, v titulní roli se představí Ondřej Rychlý. Scéna Divadelního léta vyroste v polovině června v novém prostoru v Plzni U Ježíška, a kromě premiéry a deseti představení Švandy dudáka se na ní v červenci budou odehrávat i reprízy loňské velmi úspěšné inscenace Cyrano s Michalem Dlouhým. Chybět nebude ani zajímavý doprovodný program. Vstupenky na 12. ročník Divadelního léta se začínají prodávat 1. dubna prostřednictvím sítě GoOut.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Od roku 2008 festival připravuje každý rok jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města Plzně. Divadelní scéna s hledištěm pro přibližně 500 diváků vyrůstá každý rok v jiném prostoru a dodává tak letním večerům neopakovatelnou atmosféru.

Divadelní léto je od prvního ročníku pevně spjaté s městem Plzní. Pro své inscenace objevuje nová místa, jako třeba náměstí Republiky, prostor U Zvonu či před Západočeským muzeem, a ukazuje tak město z nové perspektivy. “Jako věrný divák Divadelního léta se těším na to, jak letos díky festivalu ožije prostranství U Ježíška,“ napsal v tiskovém prohlášení primátor města Plzně Martin Baxa.

Místo si pro letošní ročník zvolil režisér Marek Němec, autorkou scény Švandy dudáka je Agnieszka Pátá-Oldak. „Prostor U Ježíška pro nás disponuje neuvěřitelným přírodním zdrojem v podobě lesíčka a je tady také krásný kopec s topoly, které přirozeně značí cestu Švandy dudáka,“ říká režisér Marek Němec.

Do hlavní role obsadil režisér Ondřeje Rychlého, kterého plzeňští diváci dobře znají z působení v Divadle J. K. Tyla. Hereckou tváří známou z televize i filmu bude Martin Písařík v roli Vocílky, jako Kalafuna se představí stálice Divadelního léta, herec DJKT Michal Štěrba. Dorotku si zahraje studentka KALD DAMU Eliška Hanušová. Poprvé se na Divadelním létě objeví Tomáš Karger, kterého čeká dvojrole Trnky a Sultána. V dalším obsazení nebudou chybět oblíbené tváře z minulých ročníků. Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml. účinkují kromě Švandy dudáka také v Cyranovi, jehož šest repríz se U Ježíška odehraje ve druhé polovině července.

Doprovodný program

První akcí letošního Divadelního léta bude 15. června Festivalek hereckých kapel. který se uskuteční v Zach’s Pubu. Všechny další festivalové události už bude hostit scéna U Ježíška. V neděli 16. června ji otevře novinka – jedinečný večer s názvem Jsme muzikál!, který v režii Lumíra Olšovského představí to nejlepší z právě končící sezóny muzikálu Divadla J. K. Tyla. V červenci se pak diváci mohou těšit na tradiční doprovodné akce: 16. 7. Slam poetry Open Air a 18. 7. divadelní Improzápas.

Prostor U Ježíška využijí také mladí účastníci příměstského Divadelního tábora, který se pod hlavičkou Divadelního léta bude konat už potřetí.

„Doprovodný program nás baví z několika důvodů. Svým zaměřením je určen zejména pro mladé lidi, kteří si v mnoha případech najdou cestu i k představením programu hlavního. Na druhé straně motivuje stálé diváky hlavního programu k poznání dosud nezažitých jevištních forem a leckdy je pak naláká i do dalších kulturních prostor v Plzni v průběhu divadelní sezóny. A divadelní tábor? Vychováváme si tak novou generaci diváků, možná i herců či scénografů, produkčních…,“ myslí si Marcela Mašínová, ředitelka Divadelního léta.

Vstupenky na 12. ročník festivalu Divadelní léto se prodávají od 1. 4. 2019 prostřednictvím sítě GoOut, kamenná prodejna je v Plzni v DEPO2015. Ceny vstupenek na inscenace hlavního programu Švanda dudák a Cyrano se pohybují od 250 do 550 Kč. Vyšší cena je pouze u vstupenek na premiéru Švandy dudáka, které exkluzivně zahrnují i pozvání na sklenku vína po skončení představení.

Divadelní léto pod plzeňským nebem

12. ročník

15. 6. – 25. 7. 2019

Švanda dudák

podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla

U Ježíška

premiéra v sobotu 29. června ve 20.30

reprízy 1. – 4. a 7. -12. července ve 20.30

Kdysi dávno se v naší krásné zemi udály prazvláštní věci. Po mnoha letech nespravedlivého útlaku pozvedl lid svůj hlas a zbavil se nenáviděného zla. Nebylo to ovšem snadné – svět na nás zapomněl, a proto bylo třeba znovu všem připomenout, čeho všeho jsme my Češi schopni. Mnoho lidí se o to pokoušelo, ale marně. Až se objevil zcela nový hrdina. Jmenoval se Švanda a byl to muzikant.

Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger a další.

Cyrano

Edmond Rostand

U Ježíška

reprízy 20. – 25. července ve 20.30

Snad každý divák chce vidět Cyrana. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob, opravdového přátelství, nefalšovaného hrdinství, odvahy a cti řadí Cyrana už několik století na špici světové klasiky. Každý herec si chce Cyrana zahrát! Dramatická báseň Edmonda Rostanda se řadí k vrcholům francouzského dramatu. Michal Dlouhý zářil jako Cyrano na festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem 2018. Jsme rádi, že vám tenhle zážitek můžeme nabídnout i letos.

Doprovodný program

Festivalek hereckých kapel

Zach’s Pub

sobota 15. června ve 20.30

Také letos vám nabízíme hrající herce. Těšit se můžete na divoké aranže známých hitů v podání formace Fortel z divadla Alfa či skupinu Pawlowski, tedy na Marka Mikuláška, Andreu Mohylovou či Vladimíra Pokorného. A výborným hudebníkem je také Ondřej Rychlý – představí se i se svou partnerkou Terezou Krippnerovou.

Překvapení nejsou vyloučena!

Jsme muzikál!

U Ježíška

neděle 16. června ve 20.30

To nejlepší z právě končící sezóny plzeňského muzikálu. A také písně z muzikálů, na které se můžete těšit. To všechno bude mít pod otevřeným nebem pevně v rukou Lumír Olšovský.

U toho zkrátka nesmíte chybět!

Slam poetry Open Air

U Ježíška

úterý 16. července ve 20.30

Slam poetry na divadelních prknech pod širým nebem s hvězdami české scény. Poezie okamžiku. Poezie naživo. Poezie se závěrečným battlem dvou nejlepších. Vy rozhodujete!

Improzápas

U Ježíška

čtvrtek 18. července ve 20.30

Dva týmy bojují o přízeň publika, drsný rozhodčí dohlíží na fair play a diváci rozhodují o tom, co se bude hrát.

Foto 1 Ondřej Rychlý

Foto 2 Marek Němec

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *