Další základní a mateřské školy v Plzni mají nanočističky vzduchu

Město Plzeň vybavilo nanočističkami vzduchu další dvě mateřské a dvě základní školy. Nově využívají tato zařízení ve 21. MŠ na Slovanech a v  57. MŠ v  Lobzích, ve 26. ZŠ na Borech a 31. ZŠ na Lochotíně. Nanočističky jsou schopné likvidovat bakterie, kvasinky, plísně i viry, a tím snižovat riziko přenášení různých onemocnění.

Město zakoupilo pět nových nanočističek za 57 tisíc korun. Aby se dětem líbily, jsou všechny opatřeny fotografiemi zvířat z  plzeňské zoo – 21. MŠ obdržela nanočističku s  obrázkem mláděte šimpanze Caily, 57. MŠ dostala dvě s  obrázkem žirafy a základní školy obdržely po jedné, každá z  nich je opatřena  obrázkem rybičky s  názvem bodlok běloprsý.

Ve 21. MŠ jsou tři třídy pro předškolní děti a jedna třída funguje jako jesle, tedy pro děti do tří let. „Čističku vzduchu jsme primárně umístili do třídy, kde jsou nejmladší děti, tedy do jeslí, ale střídavě ji přesunujeme i do dalších tříd. A opravdu je poznat, že tam, kde právě pracuje, se lépe dýchá,“ řekla ředitelka 21. MŠ Irena Mainzerová. Do 21. MŠ chodí do školky 74 a do jeslí 15 dětí.

Spokojená je i ředitelka 57. MŠ Alena Kucíková. „Nanočističky se nám osvědčily tak, že jsme si na vlastní náklady pořídili další čtyři, aby mohly být umístěny ve všech třídách,“ uvedla. Školka má šest tříd, chodí do ní přibližně 140 dětí.

„Účinnost nanočističek měřili v Mikrobiologické laboratoři Fakultní nemocnice Hradec Králové, na Technické univerzitě v Liberci na katedře nanotechnologií i ve dvou zahraničních laboratořích. Měření prokázala, že po třech hodinách práce tohoto zařízení při běžném provozu klesla v  místnosti celková koncentrace bakterií ve vzduchu o 66 procent a celková koncentrace kvasinek a plísní ve vzduchu o 71 procent. Zjistilo se také, že nanočističky mají prokazatelně virucidní účinek,“ uvedl radní pro oblast Smart Cities a  podporu podnikání Vlastimil Gola. Doplnil, že čističky jsou téměř bezúdržbové, životnost jejich filtru by měla bez zásahu vydržet až 1,5 roku.

Tyto čističky vzduchu, zakoupené městem, jsou již od loňského roku nainstalovány ve dvou učebnách 25. ZŠ na Slovanech, ve 37. MŠ na Čechurově a ve 38. MŠ na Slovanech.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *