„Soukromá společnost postaví výrobní halu na pozemcích státu, tedy na pozemcích vězeňské služby, kompletně na své náklady a ponese veškerá podnikatelská rizika. Stát se naopak zaváže, že jí bude pozemek třicet let pronajímat, a dodávat vězněné osoby jako zaměstnance. Po uplynutí zmíněné doby firma objekt bezúplatně převede do vlastnictví státu,“ vysvětlil pro novinky.cz Dohnal, podle něhož se přesunutím výroby mimo vlastní areál také zvýší bezpečnost věznice.

„Nebudou do ní muset zajíždět kamiony a docházet externí osoby – předpokládáme, že se díky tomu sníží průniky nepovolených předmětů,“ poznamenal Dohnal.

MEA zaměstnává odsouzené už nyní – v objektu uvnitř vězeňských zdí pracuje na dvě stě trestanců. Podle ředitele věznice Petra Vlka nová hala vznikne v její těsné blízkosti. „Na místě stávajícího parkoviště pro zaměstnance. S věznicí bude spojena koridorem a musí odpovídat standardům pro zaměstnávání vězňů ve střeženém objektu,“ konstatoval Vlk.

Firma, která v Plzni vyrábí kovové rošty, začala odsouzené využívat už v roce 2000. V posledních letech se spolupráce rozšířila a dnes zaměstnává na dvě stě odsouzených přímo ve věznici. Nová hala vznikne v její těsné blízkosti, na místě stávajícího parkoviště pro zaměstnance. S věznicí bude spojena koridorem a musí odpovídat standardům pro zaměstnávání vězňů ve střeženém objektu.

V borské věznici nyní pracuje téměř pět set osob, tedy zhruba polovina vězňů schopných práce. Celostátně je to už přes šedesát procent. Podle ředitele Dohnala je to rekordní číslo. „Hraje nám do not, že v republice chybí pracovníci všech profesí. A když soukromý sektor zjistil, že se práce vězňů vyplatí, že pracují zodpovědně, tak se zájem zvýšil.“

Ilustrační foto