Co stojí za to vědět o turbodmychadlech?

O funkci turbodmychadla ve svém autě se začneme zajímat až ve chvíli, kdy nám v servisu oznámí, že je potřeba ho vyměnit nebo opravit. Co to vlastně je a km čemu slouží? U pístových spalovacích motorů se výraz turbodmychadlo používá pro agregát určený pro přeplňování motoru, tedy zvyšování tlaku v pracovním prostoru v průběhu sání.

Turbodmychadlo je poháněné výfukovými plyny. Skládá se ze dvou hlavních částí – turbínové a dmychadlové. Dmychadlo stlačuje vzduch vstupující do motoru a výrazně tak zvyšuje jeho objemovou účinnost oproti klasickému nepřeplňovanému motoru. Turbína pohánějící dmychadlo je roztáčena výfukovými plyny vystupujícími z motoru a je zpravidla umístěna na stejné hřídeli. Prakticky stejné je to u všech pístových spalovacích motorů ať už se jedná o Volkswagen, Audi, BMW, Alfu Romeo či další značky vozidel.

Turbodmychadlo zvyšuje tlak vzduchu vstupujícího do motoru a tím i jeho měrnou hmotnost. Je tedy možné do motoru pustit při stejných otáčkách a objemu více paliva při zachování stejného poměru směsi. Při jednom cyklu tedy dojde k reakci většího látkového množství plynů. To je hlavní příčinou výrazného nárůstu výkonu motoru při zachování zdvihového objemu a téměř i vnějších rozměrů, ovšem za cenu zvýšeného mechanického namáhání hlavních dílů.

Žádné turbodmychadlo u motorů konstruovaných na stovky tisíc ujetých kilometrů nevydrží věčně. V současné době se jejich regenerací a servisem zabývá řada firem. Ne každá však pro osobní auta a dodávky používá díly špičkové kvality. Podle zkušeností řady firem vlastnících auta s motorem s turbodmychadlemm je jedním z kvalitních dodavatelů repasovaných a servisovaných turbodmychadel společnost Turboexpert 24. Pro vyvažování rotorů turbodmychadel používá světové třídy ve vyvažovacích strojích od společnosti Schenck. Pro nastavení proměnných geometrií  VNT / VTG v turbodmychadlech a těsnění West Gate používá stroje VISCOM Automotive GmbH.

Víceúrovňová kontrola kvality dává firmě Turboexpert 24 jistotu, že regenerace turbodmychadla bude prováděna na nejvyšší světové úrovni. A pokud potřebujete turbodmychadlo brzy, má jich na skladě více než 20 000 a ty může kdykoli regenerovat.

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *