Chyba v práci nemusí finančně bolet. Sjednejte si pojištění odpovědnosti!

Někdo je v práci samá bota a nemusí přitom ani dělat v obuvním odvětví. Chybovat je samozřejmě lidské – a naprosto normální, ale pokud někdo seká chybu za chybou, neměl by se divit, když zaměstnavateli přetečou nervy. Ještě o něco hůře jsou na tom zaměstnanci, kteří svým jednáním způsobí majetkovou nebo finanční újmu. Z logiky věci (a také ze zákona) vyplývá, že se provinilec nevyhne náhradě škody. Kolik to může dělat a jak se před tím chránit?

Jak vysokou náhradu škody může zaměstnavatel nárokovat?

Představte si, že máte den blbec, ale bohužel není víkend a trávíte ho v zaměstnání. Nedopatřením shodíte na podlahu služební notebook, který se okamžitě odporoučí do křemíkového nebe. A protože stál zaměstnavatele bezmála sto tisíc, jen trnete, na jakou částku vyčíslí náhradu škody.

Pokud jde o škodu způsobenou z nedbalosti, zaměstnavateli náleží nejvýše 4,5násobek průměrné hrubé mzdy. V praxi to znamená, že zaměstnanec pobírající 30 tisíc hrubého zaplatí notebook v plné výši. Tedy pokud si nesjednal pojištění odpovědnosti zaměstnance, v takovém případě by za něj škodu uhradila pojišťovna.

Jiný průběh bude mít případ, kdy zaměstnanec v podnapilém stavu narazí vysokozdvižným vozíkem do regálu se zbožím. V případě škody způsobené v opilosti nebo pod vlivem návykové látky zodpovídá dotyčný za škodu v plném rozsahu a nepomůže ani pojištění.

Ohlídejte si limit pojistného plnění

Pojištění odpovědnosti zaměstnance patří produktům, které mají skutečně smysl. Ale pokud má správně fungovat, musí si pojištěnec nastavit optimální limit pojistného plnění. S ohledem na skutečnost, že maximální náhrada škody činí 4,5násobek měsíčního příjmu, je zbytečné sjednávat vyšší limit. Při platu 30 tisíc korun je tedy maximální výše škody 135 tisíc korun.

Výše pojistného limitu není jediným parametrem, na který byste si při sjednávání pojistky „na blbost“ měli dávat pozor. Nezapomeňte se informovat o spoluúčasti a územní platnosti. Výhodně vás pojistí například pojišťovna ERGO.

I

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *