Chceme dát kopačky alkoholu u dětí, říkají fotbalistky z Prazdroje

Kvůli unikátnímu fotbalovému turnaji Global Goals World Cup na podporu globálních cílů OSN založily zaměstnankyně Plzeňského Prazdroje ženský fotbalový tým s  názvem Kopačky. Tvoří ho tři desítky zaměstnankyň pivovaru, které nyní začínají trénovat, v  dubnu odehrají přátelské zápasy a koncem května se zúčastní turnaje na  pražském Václavském náměstí.

Global Goals World Cup je turnaj, který vznikl před třemi lety v  Kodani. Soutěží v  něm ženské týmy z  businessu i veřejného sektoru. Každý tým hraje za jednu ze  17  oblastí udržitelného rozvoje, které podporuje OSN. V  turnaji se hodnotí nejen skóre v zápasech, ale také originalita dresů, nejlepší fanklub a celková aktivita na podporu cílů udržitelného rozvoje. Letos poprvé se turnaj uskuteční v  Praze, a to 29. května v  dolní části pražského Václavského náměstí.

Hráčky prazdrojského týmu Kopaček chtějí v  rámci turnaje i přípravy na něj upozornit na  vlažný přístup dospělých vůči pití alkoholu nezletilými. „Chceme dát kopačky alkoholu u dětí i přehlížení tohoto problému ze strany dospělé veřejnosti,“ uvádí Barbora Šimůnková, která je nejen kapitánkou týmu, ale zároveň má v  Prazdroji na  starosti projekt Respektuj 18. Jeho cílem je právě upozorňovat na negativní vliv požívání alkoholu u nezletilých.

Turnaj se hraje ve formátu pět na pět, do zápasů tak nastoupí vždy čtyři hráčky v  poli a jedna brankářka. „Na začátku jsme oslovili všechny kolegyně   a  jejich zájem nás ohromil. Aktuálně máme přihlášených třicet hráček, které se budou podílet na  tréninzích a  přípravách na finálový turnaj. Moc se na zápasy těšíme. Stejnou měrou jako o  fotbal nám jde i o prosazení myšlenky odpovědné konzumace alkoholu. A  ve  větším počtu nám to půjde snáze,“ říká Barbora Šimůnková. Že jde Kopačkám nejen o sport, dokazují i další počiny týmu. Dresy budou mít z  recyklovaného textilu od firmy zaměstnávající handicapované grafiky a s  potiskem z výhradně ekologicky šetrných barev.

Prazdrojské Kopačky stihnou během přípravné fáze několik společných tréninků a  kromě toho budou své fotbalové dovednosti vylepšovat i individuálně. „Máme v  týmu i hráčky, které to s  míčem umí a na ně budeme spoléhat. Naším lídrem je Jana Kloudová, která se věnuje aktivně nohejbalu. Ona bude naším Pavlem Nedvědem i Tomášem Rosickým v  jedné osobě. Věříme, že strhne celý tým ke  skvělým výkonům a pomůže nám k  co nejlepšímu výsledku,“ říká kapitánka týmu Barbora Šimůnková. Vítěz turnaje postupuje do New Yorku, kde se utkají vítězové regionálních kol. (tz)

Foto Plzeňský Prazdroj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *