Černá dáma z Valče soutěží o titul Strom roku 2020. Jméno dostala podle osudového příběhu mladé komtesy

Mezi dvanáctku finalistů z padesáti čtyř nominovaných v anketě Strom roku se probojovala i tzv. Černá dáma z Valče, která je ozdobou zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku. Nominaci podal spolek Tranquillite, z. s., s podporou státního zámku a obce. Černou dámu, která je nejmohutnější borovicí černou v Česku, můžete podpořit na https://www.stromroku.cz

Jak Černá dáma ke svému jménu přišla? Vysvětluje to pověst zaznamenaná ve starých bedekrech. Mladá komtesa se snažila vyhnout sňatku s přestárlým šlechticem a navrhla, že si o svůj osud zahraje partii šachu se svým otcem, vyhlášeným hráčem. Pod borovicí postavili stolek a hráli. Komtese se podařilo dát otci mat černou dámou. Až do smrti ho ale s vděkem podezírala, že jí tu příležitost dal schválně slabým tahem uprostřed hry.

Černá dáma z Valče je stará zhruba 230 let a zdobí malebný zámecký parku ve Valči na úpatí Doupovských hor v Karlovarském kraji. Aktuálně její obvod činí 428 centimetrů a výška 28 metrů. Za posledních 47 let se obvod kmene borovice dle měření prováděných RNDr. Jaroslavem Michálkem, botanikem sokolovského muzea, zvětšil celkem o 79 centimetrů. Botanik je přesvědčen, že valečská Černá dáma je v kombinaci obvodu kmene, výšky a celkové mohutnosti skutečně nejmohutnějším zástupcem borovic černých v České republice.

Černá dáma je krásná, mohutná a přesto malebná. Svým umístěním před valečským zámkem poblíž roztančených Braunových soch vytváří unikátní kompozici. “Vnímám ji jako symbol harmonického propojení tvořivé síly přírody a člověka. Borovice sledovala a sleduje dramatické osudy zámku a celé obce nacházející se v Sudetech v bezprostřední blízkosti doupovského vojenského prostoru,” říká Markéta Petrová z Národního památkového ústavu. “Těší mě, že je nyní svědkem probíhající obnovy zámeckého areálu (například letos se otevřelo unikátně nasvícené a nazvučené lapidárium s originály Braunových soch), ale i celé obce a hlavně komunity v ní žijící, kdy například v loňském roce se v obci s třemi sty obyvateli uspořádalo zhruba 60 kulturních a společenských akcí; různých koncertů, festivalů, výstav, divadel a přednášek. Valeč je pestrá jak svou historií a unikátním přírodním dědictvím, tak svými obyvatel,” dodává Markéta Petrová.

Celostátní anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby se do hlasování zapojilo více než 722 tisíc lidí. Anketa je součástí iniciativy Sázíme budoucnost, která propojuje všechny, kterým není lhostejné naše životní prostředí.Do finále postoupilo 12 stromů z devíti krajů. Hlasovat lze přes web a letos také mohou lidé podpořit stromy přes on-line darem nebo pomocí DMS. Vybrané peníze totiž Nadace Partnerství napřesrok rozdělí na výsadbové granty pod hlavičkou iniciativy Sázíme budoucnost.

Hlasovat o Strom roku je možné do 11. října a ještě v říjnu nadace vyhlásí vítěze. K podpoře Černé dámy je založena facebooková skupina na: https://www.facebook.com/groups/279701849946651.

Foto Nadace Partnerství – Marek Olbrzymek

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *