Čechům vadí malé kuchyně. Generaci Z nevyhovuje lokalita jejich bydlení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Generaci Z nejčastěji nevyhovuje lokalita, mileniálům a lidem ve zralém a středním věku jsou jejich byty malé, seniory ruší okolní hluk.

Průzkum na téma, jak bydlí Češi, a co jednotlivým generacím nejméně vyhovuje udělala nedávno společnost Wirtuuu ve spolupráci s agenturou Rondo Data ve všech krajích v ČR. Vyplynulo z něho, že každá generace řeší v rámci svého bydlení jiné starosti. Překvapivě nejspokojenější jsou se svým domovem zástupci generace Z a senioři, nejvíce nespokojení jsou mileniálové, tj. lidé ve věku od 23 do 38 let. Průzkum se uskutečnil na vzorku 1233 respondentů.

Generaci Z trápí nejvíce lokalita

Z průzkumu vyplynulo, že zástupci generace Z (lidé kolem 23 let) bydlí nejčastěji v rodinných domcích, kde jsou víceméně spokojeni. Jediné, s čím se většina z nich potýká, je nevyhovující lokalita (20 %), zhoršující se dopravní situace v okolí bydlení (17,5 %) a nemoderní či nepraktické vybavení (16 %). Často to samozřejmě souvisí s tím, že většina této generace ještě bydlí s rodiči..

Mileniálové nejčastěji řeší velikost bytu

Generaci ve věku od 23 do 38 let nejčastěji trápí nevyhovující velikost bytu (22,6 %), dále pak zhoršující se dopravní situace v okolí bydlení (14,8 %), nemoderní a nepraktické vybavení bytu či domu (14 %) a nevyhovující lokalita (13 %).

Lidem středního věku vadí hluční sousedé

Podobný žebříček nespokojenosti vyšel z průzkumu také u respondentů ve věku do 39 do 60 let. 21 % není spokojeno s velikostí bytu, 17,8 % se zhoršující se dopravní situací v okolí, 15 % pak vadí nemoderní a nepraktické vybavení. Na čtvrtém místě u této skupiny neskončila nespokojenost s lokalitou, ale hluční či nepříjemní sousedé (12 %).

Seniory trápí ruch v jejich okolí

I generace v seniorském věku má své specifické problémy s bydlením. Téměř 70 % seniorů žije v bytech. Nejvíce je trápí hluk v bezprostředním okolí domu nebo od sousedů (40 %). Třetina se pak potýká se zhoršující dopravní situací. Jinak jsou senioři se svými domovy spokojeni.

Nejčastěji lidem vadí velikost domácnosti

Průzkum se také zaměřil na otázky spokojenosti s velikostí domácnosti. Celkově malý byt či dům nejvíce vadí mileniálům (20,8 %), následně generaci 39–60 let (14,7%), generaci Z (13,3 %), nejméně pak seniorům (1,9 %). Respondentům ze všech kategorií pak nejvíce vadí malá kuchyň. S malou ložnicí má největší problém generace Z.

Zdroj: Aspen.pr

 

Generace Z – internetová generace, děti nového tisíciletí. skupina lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do současnosti. Dnes jim je tedy kolem 23 let

Mileniálové – lidé, kteří se narodili v letech 1980 -1995. Jsou první generací vyrůstající ve světě online technologií.

Střední generace je ve věku 39 – 60 let

Senioři – od  60 let výše

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *