Brouk v hlavě se do Plzně vrací po sedmadvaceti letech. V hlavní dvojroli se představí Martin Stránský

Nejslavnější hra francouzského komediografa Georgese Feydeaua Brouk v hlavě se 14. prosince 2019 vrátí po více než čtvrtstoletí na scénu Velkého divadla. Diváci se mohou těšit na brilantní situační komedii v režii Thomase Zielinského, která přinese jiskřivou zábavu a skvělé herecké výkony všech protagonistů.

Francouzský dramatik Georges Feydeau patří mezi nejznámější autory komedií všech dob, na svém kontě má hry jako Dámský krejčí (1886), Taková ženská na krku (1894), Dáma od Maxima (1899) či právě Brouk v hlavě, který měl světovou premiéru 2. března 1907 v Théatre des Nouveautés v Paříži. Od té doby se hra zařadila mezi nejhranější komedie a je trvalou součástí repertoáru nejen francouzských scén. „Brouk v hlavě patří k vrcholům Feydeauavy tvorby. Komedie srší ironií, humorem a brilantními dialogy, a je dokonce často na uměleckých školách kladena za vzor, jak by komedie měla vypadat,“ upozorňuje dramaturg Vladimír Čepek. Plzeňské nastudování vzniká pod vedením česko-německého režiséra Thomase Zielinského, který v DJKT režíroval například činohru Tomáše Vůjtka Škoda! „Všechny dobré komedie jsou rychlé. Náš Brouk v hlavě bude ještě trochu rychlejší, uspěchanější až hysterický. Stejně tak vnímám dobu, ve které žijeme. Všichni někam spěchají, nestíhají. Všichni mají špatné svědomí, že něco propásli,“ přibližuje svůj přístup ke hře režisér a dodává: „Komedie režíruji rád, i když je to poměrně náročné. Situační komedie mají svá pravidla a herecké akce musí být provedeny absolutně přesně, abychom v divákovi vzbudili žádoucí reakci.“

Bulvární komedie či fraška ve vaudevillovém stylu popisuje zkoušku manželské věrnosti, kterou nachystá manželka Marcela na svého muže Viktora Emanuela Champboisyho v pařížském podniku U galantní kočičky. Celou situaci ještě více zamotává přítomnost hotelového sluhy Boutona, který je nápadně podobný panu Champboisymu. V této vděčné dvojroli se představí přední herec činoherního souboru Martin Stránský. „Na premiéru této komedie se zároveň těším i bojím, protože dělat komedie vaudevillovém stylu je velmi náročné. Vyžaduje to nejen přesné naučení textu, ale i jednotlivých akcí všech herců. Náš Brouk sice nebude úplně v klasickém pojetí, ale i tak se diváci budou velmi bavit,“ říká Martin Stránský. Jeho manželku Marcelu Champsboisy ztvární Klára Krejsová, bratrance Kamila Michal Štěrba. V dalších rolích se představí mimo jiné Jan Maléř, Andrea Mohylová, Martin Zahálka ml., Kamila Šmejkalová či Marek Mikulášek.

Inscenaci připravuje režisér Thomas Zielinski se svým oblíbeným týmem, skladatelem Ivanem Acherem, kostýmní výtvarnicí Janou Smetanovou a scénografem Pavlem Svobodou. „Nechal jsem se inspirovat maďarským op-artistou Victorem Vasarelym a českým malířem Danielem Pitínem, kteří pracují s optickou iluzí. Kostýmy jsme časově posunuli na přelom 70. a 80. let minulého století a zvolili jsme takové syté, bláznivé barvy,“ přibližuje výtvarnou podobu inscenace režisér.

V České republice je známé především zpracování Václava Hudečka z Divadla na Vinohradech s Vlastimilem Brodským v hlavní dvojroli, jenž se také dočkalo televizního záznamu, a nastudování režiséra Jiřího Menzela z roku 1996 s Viktorem Preissem, které se ve vinohradském divadle udrželo na repertoáru 20 let. V Plzni se tato znamenitá komedie hrála v roce 1992, pod režijním vedením Jana Nováka si ústřední dvojici manželů  Champsboisových zahrál Pavel Pavlovský a Monika Švábová.  Plzeňští diváci se v minulosti mohli také setkat s komedií Taková ženská na krku, jež měla premiéru v roce 2012 v Komorním divadle, či s Dámou od Maxima, která se v roce 2000 objevila na scéně Velkého divadla v režii Ladislava Smočka.

Thomas Zielinski se narodil v Berouně, vyrůstal v Athénách, Chicagu, později ve Frankfurtu. Do Čech se vrátil až jako student divadelní režie na pražské DAMU (1995-2000), kde začala jeho dlouholetá spolupráce s dramaturgem Vladimírem Čepkem. Jejich absolventská inscenace Rodinné příběhy (2001) byla nominována na Cenu Alfréda Radoka.  Je spoluzakladatelem nezávislého divadla M.U.T., které se prosadilo i v Evropě. V letech 2000-2002 působil jako asistent režie v Kammerspiele v Mnichově, spolupracoval zde mj. s Lukem Percevalem, Karin Beier a Thirzou Bruncken. V letech 2004-2006 byl uměleckým šéfem a režisérem divadla Rokoko v Praze. Nyní působí jako režisér na volné noze, pracuje v České republice, v Německu nebo v Belgii a učí režii na vysoké škole v Ludwigsburgu v Německu.

 

Georges Feydeau

Brouk v hlavě

 

Překlad               Milena a Josef Tomáškovi

Režie                   Thomas Zielinski

Dramaturgie     Vladimír Čepek

Scéna                 Pavel Svoboda

Kostýmy             Jana Smetanová

Hudba                 Ivan Acher

Light design       Jakub Sloup

 

Viktor Emanuel Champsboisy / Bouton         Martin Stránský

Kamil Champsboisy                                Michal Štěrba

Marcela Champsboisy                           Klára Krejsová

Romain Tournel                                      Martin Zahálka ml.

Carlos Homenides de Histangua         Jan Maléř

Luiza Homenides de Histangua           Kamila Šmejkalová

Doktor Finache                                       Josef Nechutný

Štěpán                                                      Vladimír Pokorný

Yveta                                                        Jana Ondrušková

Augustin Ferraillon                                 Marek Mikulášek

Olympie Ferraillon                                  Andrea Mohylová

Rugby                                                       Karel Vondrášek

Baptistin                                                  Petr Kotora

 

Premiéra 14. prosince 2019 ve Velkém divadle

Nejbližší reprízy 26., 31. prosince 2019 a 7., 9., 15., 17. a 21. ledna 2020

Zdroj: DJKT Plzeň, foto Irena Štěrbová

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *