Bitva o Plzeň. Generál Petr Ernest von Mansfeld oblehne město jako v roce 1618

V sobotu 19. listopadu oblehne generál protestantských vojsk hrabě Petr Ernest von Mansfeld město Plzeň – stejně jako v roce 1618. V proluce v Křižíkových sadech a v parku U Ježíška uvidíte šermíře a mušketýry, kteří se pomocí obléhacích žebříků budou snažit proniknout na dochované hradby Plzně! Akci s názvem Mušketýři v Plzni, kterou pořádají spolky Plzeňský Landfrýd a Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie bude patřit celé sobotní odpoledne.

“Diváci uvidí i polní bitvu, která se v sobotu odehraje v parku U Ježíška od 14:00,” popisujue akci Petr Mexbauer ze spolku Plzeňští. “Tam bude také tržiště a doprovodný program – tanec, hudba, kejklíři, výcvik vojska… K mání bude občerstvení nápoji horkými i studenými,” zve na akci.

Generál stavovských vojsk Petr Ernest z Mansfeldu oblehl katolickou Plzeň věrnou králi Fedinandovi II. Habsburskému dne 19.září 1618. Na přímé dobytí města 2000 Mansfeldových vojáku nestačilo, proto obléhání trvalo celé dva měsíce. Protestantům postupně přicházely nové a nové posily, zatímco sil Plzeňanů ubývalo. Až 2. listopadu přivezli oblehatelé nová děla, ale ani jejich palba nedokázala prolomit statečnou obranu našich předků. Teprve 19.listopadu prostřílela protestantská děla hradby v místě dnešní Proluky a 21.listopadu 1618 bylo naše město dobyto. Mansfeldova posádka držela Plzeň až do roku 1621.

Místo: Proluka v Křižíkových sadech v Plzni, park u Ježíška

Program:

Sobota:

U Ježíška – 12:00 – otevření tržiště

U Ježíška – 12:00-14:00 – doprovodný program – hudba, tanec, kejklíř

U Ježíška – 14:00- polní bitva u Ježíška – dobývání dělostřelecké bašty

U Ježíška – 14:45-16:30 – doprovodný program – hudba, tanec

16:30- pochod vojska od Ježíška do Proluky

Proluka – 17:00 – rekonstrukce dobytí města

náměstí Republiky – 18:00 – přehlídka vojsk

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *