Animáničky v Plzni získávají kreativita a úsilí, se kterým mladí tvůrci přistupují k tvorbě svých děl

Deset cen, Animániček, a deset čestných uznání si z Plzně odvážejí vítězové 13.  ročníku soutěže animované tvorby dětí a mládeže. Mezinárodní porotu Festivalu Animánie, které předsedal režisér a producent Petr Oukropec, nejvíc zaujala kreativita a úsilí, se kterým mladí tvůrci přistupují k  tvorbě svých děl. Porota, jejímiž dalšími členy byly Zoé Borbé (Belgie) a Vasilena Badzharova (Bulharsko) vybírala ze 178 filmů ze sedmi zemí. Festival začal ve čtvrtek 15.  11. a kromě plzeňského kulturního centra Moving Station se část projekcí odehrála i v  univerzitní kavárně Družba.

Festival Animánie byl doslova nabitý projekcemi, které zhlédlo více než 1000 diváků. Kromě soutěžních snímků to byly pozoruhodné české i zahraniční animované filmy, které nejsou v  běžné distribuci k  vidění, i lahůdky z  filmových archivů. Mladí animátoři, kterých se do Plzně sjelo na  120, měli jedinečnou šanci užít si inspirativní filmařské prostředí. Čekala na ně setkání s  profesionálními tvůrci, i řada workshopů. Zkrátka nepřišli ani pedagogové, pro které byl určený ukázkový seminář evropského vzdělávacího projektu CinEd, tentokrát s  prvním českým zástupcem v  kolekci evropských filmů, snímkem Petra Oukropce Modrý tygr.

Filmové téma bylo zastoupeno na jedné straně praktickými workshopy, ve  kterých se děti mohly zdokonalit v  klasických postupech, na straně druhé řadou workshopů a seminářů, které ukazovaly propojení historie vývoje filmové techniky a technologie se současností. K vidění byly například optické přístroje, umožňující rozpohybování statického obrazu. Účastníci workshopů pracovali s „pramítačkou“ a klasickým filmovým pásem na výrobě vlastního filmu. Dílnami a workshopy prošly stovky dětí.
Letošní téma Festivalu Animánie znělo „Osm(y)“ a po celou dobu festivalu doprovázel návštěvníky vizuál a znělka s osmi kouzelnými dědečky z dílny Michaely Duškové.

„Prožili jsme společně čtyři dny, plné filmů, dílen, setkání a inspirace. Jsme rádi, že se řada účastníků pravidelně vrací a z  krásných prostor Moving Station odcházejí děti i dospělí, bez výjimky, s  úsměvem. Těšíme se na další ročník,“ říká ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda.

Podrobné výsledky mezinárodní soutěžní přehlídky 13. ročníku Festivalu Animánie (15. – 18. 11. 2018) stejně jako další informace najdete na: www.animanie.cz/festival. (tz)

Foto Animánie Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *