Americká čeká na verdikt. V prvním kroku jde o přerušení tranzitu od Škroupovy po Resslovu ulici

Plzeň bude rozhodovat o proměně Americké třídy, která umožní zkvalitnění veřejného prostoru, výsadbu stromů i zajistí lepší podmínky pro pěší a veřejnou dopravu. Prvním krokem je přerušení tranzitu automobilové dopravy po Americké třídě v  úseku od Škroupovy po Resslovu ulici a v opačném směru v úseku od Goethovy ulice po ulici V  Šipce. Tato část má být vyhrazena už jen trolejbusům, autobusům, cyklistům, taxislužbě a místní obsluze. Pokud návrh schválí v  únoru 2021 zastupitelé, oblasti podél Americké se uleví a začne se s  její proměnou na hlavní městskou obchodní třídu. Tu ve stále vyšší míře využívají motoristé jako zkratku přes centrum města, denně místem projede na 14 tisíc vozů, kvůli tomu pak v  úseku dlouhém 500 metrů nabírají trolejbusy a autobusy MHD i šestnáctiminutová zpoždění.

„Změna organizace automobilové dopravy umožní rozšířit chodníky, vysadit nové stromy a doplnit okrasnou zeleň. Zpříjemní se pohyb pěších a cyklistů, usnadní průjezd MHD a zlepší se i vzhled této významné městské obchodní třídy. Zkvalitnění veřejného prostoru Americké třídy podpoří její společenský význam a přiláká více chodců, kteří jsou zdrojem zisků místních provozoven,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

„O oživení Americké třídy se v  Plzni mluví už dlouhé roky, nyní by k  tomu konečně mohlo dojít. Nejen, že to má jako jednu z  priorit současná koalice, ale jde o klíčové opatření Plánu udržitelné mobility Plzně (zkráceně PUMP), který v  únoru 2017 schválili zastupitelé a naposledy v  roce 2019 potvrdili i jeho aktualizaci. PUMP zahrnuje také filosofii provádět regulační opatření vždy s realizací nových komunikačních staveb,“ přiblížil náměstek pro oblast dopravy a životného prostředí Michal Vozobule, jenž sám Americkou třídu označuje za jednu z nejdražších zkratek na světě.

Americkou projede v pracovní den 14 400 osobních automobilů, MHD jím ve svých 1200 vozidlech přepraví 24 tisíc cestujících. Právě na Americké ztratí cestující ze všech míst v  Plzni nejvíce času. Jen za jednu odpolední špičku tam prostojí v  trolejbusech a autobusech navíc 141 hodin. Stojí i řidiči trolejbusů a autobusů. Například za říjen 2019 tam nečinně prostáli čas vyjádřený ve mzdách částkou 74 tisíc korun. „Veřejná doprava jede úsekem v  délce 500 metrů zhruba 12 minut, rychlost je 2,5 kilometru za hodinu. Odpolední zdržení spojů bývají v  rozsahu 7 až 16 minut. Zamezením tranzitu automobilové dopravy začne Americká konečně fungovat pro veřejnou dopravu a bude atraktivní i pro pěší a cyklisty,“ doplnil Michal Vozobule.

Intenzita automobilové dopravy přitom v  úseku Škroupova – Goethova neustále roste. Zatímco v  roce 2009 jím projelo 11 600 aut, v  roce 2020 to již bylo 14 400 automobilů. Pokud nedojde k  regulaci, bude podle dostupného modelu úsekem v roce 2030 projíždět až 23 100 vozů, podobně jako na čtyřproudové ulici U Trati. Jenže pro Americkou i ostatní ulice v  centru by to znamenalo dopravní kolaps.

A právě silniční komplex mostu Milénia, U Trati a Borské ulice byly vybudovány za účelem převzít tranzitní dopravu po omezení průjezdu Americkou. Ta v  případě schválení návrhu zastupiteli zůstane motoristům přístupná ve směru od Klatovské do Škroupovy a Jungmannovy ulice. Ve směru od Wilsonova mostu bude možné pokračovat do Prokopovy ulice. Dopravní modely ukazují, že změna organizace dopravy motoristům žádné velké potíže nepřinese, ulice U Trati i kolem Rychtářky mají dostatečnou kapacitu, protože na nich skončily uzavírky a jsou čerstvě opravené. Vnitřnímu městskému okruhu navíc brzy odlehčí nové kilometry západního a východního okruhu.

Zlepšení dopravní situace v  centru je jednou z  priorit města Plzně. Stejně tak po něm volá i řada občanů. Například podle výsledků dotazníkového šetření provedeného v  souvislosti s  Plánem udržitelné mobility Plzně souhlasí 73 procent z  1 501 respondentů rozhodně či spíše s  tím, že by měla být automobilová doprava v  centru omezována za účelem zlepšení podmínek pro jiné druhy dopravy (MHD, chodci, cyklisté) a za účelem zvýšení kvality veřejného prostoru.

V  souvislosti s  připravovaným zklidněním Americké třídy zřídilo město Plzeň novou e-mailovou adresu, na niž mohou občané psát své dotazy, náměty a postoje týkající se tohoto záměru.
E-mail je: mailto:americka@plzen.eu.

Zdroj: www.plzen.eu

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *