Altán plovoucích ryb či chov zebry bezhřívé: plány plzeňské zoo do roku 2020
V posledních dnech roku 2019 stojí návštěva zoo rozhodně za to. Hned tři opičí rodiny mají mláďata – giboni bělolící, guerézy angolské a kočkodani Brazzovi. Podruhé se rozmnožili i damani stepní (na titulní fotografii), jedináček je k vidění v pavilonu žiraf. Novým druhem v zoo je ovíječ maskovaný, žije v pavilonu pand červených. Zaslouženou pozornost budí zejména hrabáči kapští, hlavní novinka 2. pololetí; zabydlela se již čínská levhartice Tika. V expozici Filipíny je možné pozorovat 300 nových motýlů a také nové rybky.
V roce 2020 se plánuje řada novinek. “Zoo by se ráda připojila k záchraně kriticky ohroženého poddruhu zebry stepní, zebry bezhřívé. Ta v Plzni ještě nikdy nebyla chována,” sdělil mluvčí zoo Martin Vobruba. “Pokud se vše podaří zrealizovat, nahradí po 45 letech nepřetržitě chované zebry Chapmannovy. Zebra bezhřívá je zajímavá tím, že během dospívání, ve 2-3 letech života, téměř ztratí hřívu. V zoologických zahradách je chováno jen několik desítek kusů,” dodal.
Nová expozice pro unikátní ještěry je plánována do Akva Tera, expozice živých fosílií zase obohatí Svět v podzemí. Zajímavé expoziční změny nejen u zemědělských exponátů jsou plánovány i na statek Lüftnerka.
Nejvýznamnější expoziční změnu popisuje provozní náměstek ředitele Radek Martinec: „Zoologická zahrada připravuje na začátek příštího roku realizaci investiční akce pod souhrnným názvem „Dokončení japonské zahrady“. Konkrétně se jedná o demolici současného zahradnického domku z první poloviny minulého století, který je v havarijním stavu. Na jeho místě bude vybudován altán ve stavebním stylu asijské zahradní architektury pod názvem „Altán plovoucích ryb“, který je koncipován jako oddechový, meditační a relaxační prostor. V interiéru bude umístěna ukázka typického chovu ryb – závojnatek. Součástí akce bude rovněž výstavba chodníku v asijském stylu umožňující zpřístupnění Asijské zahrady pro osoby se sníženou pohyblivostí a orientací. Chodník je navržen o šířce 1,5 m s maximálním sklonem 8%. Součástí chodníku jsou i tři mostky. Celá akce by měla být dokončena a zpřístupněna veřejnosti v druhé polovině roku 2020.“
Zdroj: Zoo Plzeň