Jana Havlíková vystavuje své obrazy ve Spáleném Poříčí. Přijďte do 30. září na Květinový sen

bst

Až do 30. září je v infocentru ve Spáleném Poříčí otevřena výstava obrazů Jany Havlíkové nazvaná Květinový sen. Malířka se narodila v Praze, od roku 1973 žije a tvoří v Třemošné u Plzně. Zájem o kreslení a malbu projevovala sice již od dětství, ale pravidelně se výtvarné tvorbě věnuje od roku 1973.

Na umělecké dráze Jany Havlíkové se pravdivě potvrdila skutečnost, že talent se rozvíjí a prosazuje jen ve spojení s usilovnou prací. Zejména za situace, kdy se na rozdíl od jiných autorů mohla tvorbě věnovat teprve po splnění pracovních a rodinných povinností. Její technika postupně vyzrávala, bylo z ní cítit poučení ze studia starších autorů i tvorby současné. V průběhu let stále více uplatňoval její vlastní, osobitý rukopis. Tématem obrazů se staly především přírodní scenérie. Na výstavách ale představuje také krajiny Středomoří. Maluje nejen moře, ale také místa s tamní tradiční architekturou.

V tvorbě autorky je dominantní citové zaujetí, s nímž vytváří obrazy, které se z nich přenáší i na diváky a návštěvníky jejích výstav. Tento přístup se nejvýrazněji projevuje v malbách, zpodobňujících květiny. Obrazy zaujmou svou něžností i způsobem, kterým dokáže přenést na plátno jejich svěží přirozenost. Citlivým provedením dokáže vystihnout právě charakteristické znaky a rysy nejrůznějších druhů kvetoucích rostlin tak přesvědčivě, že obrázky svádějí diváka k pocitu, jako by přímo cítil jejich vůni. Estetické působení její tvorby dává oku i srdci citlivého vnímatele radost z trvalého zachycení krásy, kterou poskytuje příroda, která nás ve své kráse stále ještě obklopuje.

Jana Havlíková je členkou Sdružení výtvarníků ČR a aktivně se zúčastňuje rozsáhlých výstavních i dalších aktivit regionálního sdružení plzeňské oblasti. Patří k té části současných tvůrců, kteří jsou přesvědčeni, že moderní tvorba nemusí být podmíněna rozchodem s realismem, ale že výtvarné dílo je vždy specifickou interpretací skutečnosti. Svou malbou se řadí k těm autorům, kteří svým poetickým projevem osobitě obohacují naši výtvarnou současnost.

Zdroj: Infocentrum Spálené Poříčí

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *