Alena Ratajová: Vrátit by se měla „veřejná služba“

Alena RATAJOVÁ - do článku

Vadí jí absence politické kultury, hrubost, osočování, neschopnost politiků se domluvit napříč politickým spektrem. Alena Ratajová, kandidátka KSČM do Poslanecké sněmovny, se už dlouho věnuje sociální oblasti. Tvrdí,  že dát někomu najíst je jednoduché, složitější je naučit ho si na jídlo vydělat.

 Alena Ratajová v pěti číslech

2  Tolik má se svým manželem Zdeňkem dětí – dceru a syna. A ačkoliv jsou doma tedy čtyři, mají dohromady jen dvě jména. Dcera je Alena po mamince a syn Zdeněk po tatínkovi

8  Za tolik let by za současné legislativy mohla dle svého věku oficiálně nastoupit do starobího důchodu

1954  Letopočet založení obce Heřmanova Huť, kde téměř celý život bydlí. Obec vznikla sloučením tří částí: Vlkýš, Horní a Dolní Sekyřany.

180  Počet kilometrů – tolik to má z domova do nejoblíbenějšího místa v jižních Čechách, do Třeboně

14  Tolik let pracuje v sociální oblasti, v současné době je vedoucí sociálního odboru na Městském úřadě ve Stříbře

 

 Prosazuje zdravý životní styl, má ráda cvičení, ráda tancuje a hodně jezdí na kole. Na krátké i dlouhé výlety. Dokáže se radovat z maličkostí. Pozitivním přístupem k životu bojuje proti stresu. A ten se při její práci dostavuje dost často. Alena Ratajová, kandidátka KSČM do Poslanecké sněmovny, je totiž vedoucí sociálního odboru na Městském úřadě ve Stříbře. „S palčivými problémy obyčejných lidí se setkávám ve svém zaměstnání denně. Ať už s nezaměstnanými, zdravotně handicapovanými, s potřebnými seniory nebo s mladými rodinami, které usilovně shánějí byt,“ popisuje Alena Ratajová. Proto má jasno, co bude jako první ve Sněmovně prosazovat. „Věnovat se budu změnám v zákonodárství zaměřeným na seniory a zdravotně handicapované občany, je třeba upravit zákon o sociálních službách a legislativu týkající se lázeňské péče,“ říká.  Ráda by podpořila státní výstavbu bytů pro mladé rodiny s dětmi.

  «»Dlouze se Alena Ratajová rozpovídá vždy když se začne mluvit o sociálních dávkách. „Sociální dávka je široký pojem a část občanů se na sociální systém našeho státu dokázala adaptovat. Co se týká výplaty dávek hmotné nouze, měla legislativa před několika lety nakročeno správným směrem, kdy bylo možno tuto dávku zvýšit či snížit, pokud se nezaměstnaný občan, příjemce dávky, aktivně zapojil do výkonu tzv. veřejné služby. Veřejnou službu organizovaly obce a příjemci dávek se aktivně podíleli například na údržbě zeleně, udržování čistoty veřejných prostranství a jiných činnostech,“ vysvětluje. Motivační princip zde byl jasný, neboť ten, kdo pracuje, se musí mít lépe než ten, který se práci vyhýbá. „Poté, co administrace nepojistných sociálních dávek přešla i přes nesouhlas obcí a odborné veřejnosti politickým rozhodnutím pravicové většiny v parlamentu pod Úřad práce ČR, jsou dávky hmotné nouze vypláceny plošně, což je nesprávné, demotivující a situace neprospívá dobrým vztahům mezi osobami v hmotné nouzi a ostatními občany. Dát někomu najíst je jednoduché, složitější je naučit ho si na jídlo vydělat,“ má jasno sociální pracovnice.

  Vadí jí absence politické kultury, hrubost, osočování, neschopnost politiků se domluvit napříč politickým spektrem. Urputná snaha prosadit svou, i když zcestnou myšlenku, proti vůli a zájmům většiny. Alena Ratajová ale jen nekritizuje. Sedm let se v zastupitelstvu v Heřmanově Huti snaží jen o to dobré. V současné době je předsedkyní finančního výboru a vede si dobře. Obec se má čím chlubit. Naposledy se jí podařilo postavit nádhernou rozhlednu pro místní i turisty.

 V Poslanecké sněmovně by Alena Ratajová ráda prosadila zestručnění předpisů o sociálně-právní ochraně dětí. „Do zákona o hmotné nouzi bych vrátila institut „veřejné služby“, který by ovlivnil výši příspěvku na živobytí. U doplatku na bydlení bych stanovila jeho maximální výši a předešla tak zištnému obohacování majitelů ubytoven,“ plánuje. Legislativně by bylo podle ní třeba ošetřit účelovou pěstounskou péči v rámci rodiny a přímých příbuzných. Tak aby prarodiče žijící společně s rodiči dětí neoprávněně nevydělávali na výchově vlastních potomků. Zjemnit chce kandidátka KSČM také tvrdá kritéria při posuzování závislosti na péči u zdravotně znevýhodněných dětí a dospělých.

K fotografii:

Alena Ratajová (vlevo) řeší s kurátorkou pro mládež Kamilou Pánkovou jeden z problémů

KOMERČNÍ PREZENTACE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *