Projekt Jedu vodu chce zbavit Vltavu i cigaretových nedopalků

Už čtvrtým rokem se letos se vodáci na Vltavě setkávají s projektem Jedu vodu. Akce slouží k tomu, aby byla nejfrekventovanější řeka v tuzemsku i po letním náporu turistiky co nejčistší. A opět si všichni návštěvníci mohou ověřit, že dobré nápady organizátory neopouštějí. Boj s použitými plasty se rozšířil o snahu zbavit řeku stop po kouření. 

Letošním hitem a zároveň dalším velkým cílem je očista Vltavy od nedopalků cigaret. „Na první pohled jde o banalitu. Pokud však v letních měsících sjede Vltavu několik set tisíc vodáků, skončí obrovské množství nedopalků cigaret, které tam nepatří stejně, jako například sklo nebo zbytky plastů,” uvedl Filip Hrdina, jeden ze zakladatelů projektu Jedu vodu, kteří ke spolupráci nově přizvali dodavatele kapesních popelníčků, společnost BezVajglu.cz. „Popelníčky jsou k mání na místech, kde jsou i vratné zálohované kelímky,“ poznamenal Hrdina.

Vodáci už si zvykli, že si mohou zasoutěžit ve sběru odpadu v řece a na jejích březích. To významně přispívá k průběžnému udržování čisté Vltavy. Na začátku plavby si mohou na stanovištích Jedu vodu opatřit zdarma plastový pytel, do kterého sbírají hlavně zbytky plastů. Loni jich odevzdali přes tři stovky. Po naplnění pytle na určených místech odevzdávají. Za odměnu dostávají děti nealko míchané koktejly. Dospělí mohou mít koktejl s alkoholem. Nyní mohou dostat i zmíněné kapesní popelníčky.

Loni byl poprvé nosným tématem kampaně Jedu vodu za čistší a bezpečnější Vltavu, Šrot. Fiktivní postava vodáka „záporáka“ měla a nadále má návštěvníkům řeky připomenout základní pravidla chování v přírodě při sjíždění řeky. Šrotovy nevhodné kousky se objevovaly i na bannerech kolem řeky. „S bannery u vody jsme počítali i letos. Pomáhají k lepšímu chování vodáků a podporují ty, kteří chtějí mít Vltavu čistou,” konstatoval Filip Hrdina.

Potvrdil, že i v letošním roce jsou k mání vratné plastové kelímky. Letos mají opět dvě nová kreslená loga. Obrázek Šrota pro letošek je výstižný. Odhazuje do vody nedopalek cigarety. Nechybí již známá výzva: „Nebuď Šrot“.

„Víme, že si vodáci vozí kelímky domů jako suvenýry. Proto jsme znovu loga pozměnili,” vysvětlil Hrdina. Připomněl, že za kelímky se platí záloha 50 korun. Jednorázové kelímky, které dříve zaplavovaly břehy řeky i její koryto, jsou v dnešní době u vodácké Vltavy výjimečné. „Povedlo se rozšířit počet míst, kde si vodáci mohou kelímky vzít na zálohu nebo vyměnit,” dodal. Přibyl kemp Nové Spolí a další kemp Vltava. Nyní je tak k dispozici celkem 12 míst, kde jlze uzavíratelné plastové kelímky projektu Jedu vodu na více použití získat.

„Dalším místem je kemp Na pískárně. Tam mají své kelímky. Dohodli jsme se společně, že tam budou i naše,” poukázal Filip Hrdina na nezvyklou součinnost mezi konkurenčními společnostmi. Podotkl, že v boji o čistou Vltavu musí jít osobní zájmy stranou. Nejde přece jen o zisky. Tento názor zaznívá ze strany týmu Jedu vodu již dlouhodobě.

Aby bylo co nejméně odhozených plastů kolem řeky, projekt Jedu vodu letos přišel s další novinkou – bambusovými nápojovými brčky. „Bambus je přírodní materiál, takže brčka z něj jsou mnohem ekologičtější než plastová,” připomněl Hrdina. Spotřeba brček za sezonu je na březích kolem Vltavy obrovská. I tady se posouvá myšlenka projektu Jedu vodu o další krok vpřed. (tz)

Foto www.jedu-vodu.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *