Nemocí, způsobených klíšťaty, v Plzeňském kraji přibývá

http://plzen.cz/wp-content/uploads/2016/11/kl%C3%AD%C5%A1%C5%A5ata-700x357.png

Aktivita klíšťat obvykle přetrvává až do přízemních mrazů v listopadu. K velkému nárůstu počtu případů došlo na úrovni celé České republiky, a Plzeňský kraj není výjimkou.

„Letošní mírná zima určitě přispěla ke zvýšení počtu nemocných. Prvního přijatého pacienta s klíšťovou encefalitidou jsme měli letos 20. dubna. V případě teplejšího podzimního počasí je možné očekávat výskyt klíšťové encefalitidy i na přelomu listopadu a prosince,“ potvrzuje lékařka Jana Váchalová z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Inkubační doba nemoci je podle jejích slov až 28 dní, člověk tedy může onemocnět překvapivě i po nástupu mrazivého počasí – po nákaze klíštětem přisátým v říjnu nebo počátkem listopadu. Výskyt neuroboreliózy je potom možný dokonce i v zimních měsících.

Už nyní je jasné, že letošní rok přinesl celorepublikově zvýšený výskyt nemocí přenášených klíšťaty. Jak informovalo ministerstvo zdravotnictví, do konce 41. týdne roku (tj. do poloviny října) onemocnělo 506 lidí klíšťovou encefalitidou. Přitom loni se případů objevilo 355 za celý rok. Jedná se pouze o evidované případy s vážnějším průběhem. Horší situace byla naposledy v roce 2011, který byl ale dost výjimečný. V případě lymeské boreliózy se počet pacientů vyšplhal ke 3500, což je také oproti loňsku velký nárůst.

„Také na Infekční klinice FN v Plzni jsme zaznamenali v letošním roce větší počet hospitalizovaných pacientů s klíšťovou encefalitidou, jen k 31. srpnu to bylo 40 nemocných, z toho 3 pacienti měli těžký průběh nemoci,“ doplnila MUDr. Váchalová. „Deset nemocných s klíšťovou encefalitidou bylo hospitalizováno v období květen, červen, zbytek o letních prázdninách. U neuroboreliózy je inkubační doba týdny až měsíce, pacienty jsme měli v letních měsících a nyní očekáváme další nárůst od klíšťat přisátých v létě,“ uvedla k průběhu sezony MUDr. Váchalová.

Důležitá je prevence

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje specifický lék. Po nakažení mohou lékaři pouze tišit příznaky nemoci, jako jsou horečka, bolesti hlavy, zvracení.  Rovněž jsou nasazeny léky, které mají zabránit otoku mozku a sekundárnímu postižení centrální nervové soustavy. Mezi možné trvalé následky patří ochrnutí končetin, poruchy soustředění a paměti a podobně. „Očkování je proto jednoznačně doporučováno,“ apeluje lékařka.

Lymeská borelióza je nemoc, proti které očkování zatím neexistuje. „Zde je důležitá prevence přisátí klíštěte. Na místě je vhodný oděv do přírody a repelenty,“ radí lékařka. Pokud již klíště objevíme, měli bychom ho včas odstranit.  Podstatná je také technika vytahování klíšťat. V rozporu s radami našich babiček klíště nikdy nemažeme krémem a netočíme s ním, místo vždy vydezinfikujeme a klíště opatrně vytahujeme kolmo na kůži (ideálně speciální pinzetou či kartou). Postižené místo pak opět vydezinfikujeme.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *