Mekku českých vodáků, Vltavu mezi Vyšším Brodem a Boršovem, musíte prožít!

Vltava mezi Vyšším Brodem a Boršovem je díky unikátní přírodě, historickým památkám, bohaté kulturní nabídce a celoročně zaručené sjízdnosti, vodácky nejnavštěvovanějším říčním úsekem v Česku. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen dynamickým rozvojem turistické infrastruktury a nových služeb. Své místo na řece mají i různé ekologické projekty.

„Nabídka Vltavy je v tomto úseku neuvěřitelně bohatá. To se odráží v návštěvnosti a samozřejmě také v rozvoji podnikání. Řeka je bez nadsázky naším rodinným zlatem, a proto se k ní musíme chovat přívětivě. I z toho důvodu zde mají své místo projekty zaměřené na šetrnou turistiku a ekologii. Znehodnocená příroda nikoho nepřiláká,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Mekka českých vodáků, kterou úsek Vltavy mezi Vyšším Brodem a Boršovem bezesporu je, nadchne každého. Řeka tu proudí úzkým zalesněným údolím a sportovní zážitek, jenž plavba přináší, je navíc umocněn okolní krajinou bohatou na historické, kulturní a technické památky, které je možné během plavby navštívit. Mezi ně patří především hrad Rožmberk, unikátní Český Krumlov pod ochranou UNESCO, kláštery ve Vyšším Brodě a Zlaté Koruně, zřícenina Dívčí Kámen, grafitový důl a historický pivovar Eggenberg.

Kdo chce, může si cestu prodloužit a z lodi vystoupit přímo v centru Českých Budějovic. Zde je možné využít služeb informačního a rezervačního portálu Stezky řeky Vltavy, www.stezkavltavy.cz, a pokračovat pravidelnou lodní dopravou nebo třeba na kole dál na Hlubokou, do Purkarce nebo Týna nad Vltavou.

Odhady počtu vodáků, kteří od června do září splují úsek Vltavy mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou se velmi liší podle konkrétní sezóny a počasí. Nejčastěji se však toto číslo pohybuje v rozmezí 150 – 250 tisíc. A to už představuje značnou ekologickou zátěž.

„Proto jsme letos podpořili například projekt Jedu vodu, který přispívá k ochraně životního prostředí v okolí Vltavy a současně reprezentuje zkvalitňování služeb pro turisty v regionu,“ poznamenal Polášek. Do akce se vedle Jihočeského kraje a Jihočeské centrály cestovního ruchu aktivně zapojily také Lesy České republiky.

Symbolem projektu se staly zálohované vratné kelímky s mottem letošního tematického roku Jihočeského kraje v oblasti, kterým jsou Jižní Čechy pohodové. Jeho letošní novinkou „Šrot“. Fiktivní postava vodáka „záporáka“ má návštěvníkům řeky připomenout základní pravidla chování v přírodě při sjíždění řeky. Součástí je i aktivní sběr odpadu v průběhu celé sezóny. Tedy nejen před jejím zahájením a po jejím skončení.

Záměr se ujal a vodáci uklízejí. A nejen po sobě, ale i po ostatních. „Odpadky sbírají děti, dospělí, celé rodiny. A že to není jen čerstvý odpad je vidět na první pohled. Evidentně jde mimo jiné o starý odpad z koryta řeky a jejích břehů. Jsme rádi, že akce má viditelné výsledky,“ konstatoval v této souvislosti zástupce trojice autorů projektu Jedu Vodu MartinPavljuk. Množství vodáky sebraného odpadu se již pohybuje v tunách.

JCCR v souvislosti s podporou rozvoje šetrné turistiky na horním toku Vltavy myslí také na silniční dopravu. Spolu s Jihočeskou univerzitou a partnery v Rakousku připravuje v současné době projekt eMobilitaLinz – Šumava – Lipno – Český Krumlov, jehož výsledkem má být realizace testovací trasy dobíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola v přeshraničním měřítku mezi turistickými regiony Český Krumlov a Lipno s napojením na Šumavu a Linec.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *