Komunisté slaví 1. máj. Další strany chystají akce pro děti. A přijede i premiér Bohuslav Sobotka

Sociální demokraté, komunisté a občanští demokraté v Plzeňském kraji zvou své příznivce na oslavy 1. máje na svých internetových portálech. Chystají už tradiční akce zaměřené především na děti. Všech se ale zúčastní krajští i celostátní politici, takže je jasné, že všude bude zřetelně vystupovat téma podzimních parlamentních voleb.

Po listopadu 1989 si začaly politické strany a hnutí pořádat oslavy Svátku práce každá po svém. Sociální demokraté v Plzni plánují podle svého městského předsedy Martina Zrzaveckého už na nedělní odpoledne 30. dubna pálení čarodějnic na ranči u Šídlováku. kolem 18. hodiny tam účastníky pozdraví i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V Rokycanech budou stavět májku už v sobotu. Na 1. máje pak plzeňská ČSSD pořádá u Šídlováku dětský den od 14 hodin. Občanská demokratická strana zve pravidelně své příznivce v Plzni na Chlum. Dětský den tam bude zaměřen na integrovaný záchranný systém a pro každého malého policistu, hasiče a zdravotníka bude mít krajská volební lídryně Ilona Mauritzová dárek.

Zcela jinak organizují oslavy 1. máje komunisté. Ti se scházejí se svými příznivci naprosto pravidelně a většinou na stále stejných místech. Na jejich mítincích nechybějí projevy většinou kritizující současnou situaci, nedostatek pracovních příležitostí a málo sociální vládní politiku. Stejně tak tomu pravděpodobně bude i letos. V Plzni, Domažlicích a Klatovech začínají podle webu KSČM prvomájová setkání v 10 hodin na obvyklých místech (např. v Plzni U Branky). V  Rokycanech, Tachově, Nýřanech (Plzeň-sever), Dnešicích (Plzeň-jih) a Holýšově (Domažlice) ve 14 hodin. Většina odpoledních akcí komunistů je  spojena se zábavných programem pro děti.

Historie svátku
Tento mezinárodní dělnický svátek byl slaven poprvé v roce 1890 na paměť celodenní stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886 za osmihodinovou pracovní dobu. Stávkovalo tam tehdy asi 300 tisíc dělníků. O dva dny později přišlo o život, při střetu demonstrantů s pořádkovými silami několik stávkujících. Svátek práce v roce 1889 zavedla II. Internacionála na návrh francouzských socialistů. V českých zemích byl poprvé slaven v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Od roku 1948 byl průvod pořádán na Václavském náměstí, poté byl několik let na Letenské pláni. V roce 1989 byl vrácen zpět na Václavské náměstí.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *